Jaderná elektrárna Temelín ve středu 7. září odpoledne po necelém dni zastavila výrobu elektrické energie. Tato skutečnost vyplývá z dat na internetových stránkách skupiny ČEZ, jež je provozovatelem elektrárny. Druhý blok JE Temelín byl po odstávce, která trvala 95 dní, připojen k síti v úterý večer. Na prvním výrobním bloku pokračuje plánovaná odstávka. Tento blok je odstaven od 26. srpna kvůli pravidelné výměně paliva. Tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták uvedl, že nynější odstávka druhého bloku potrvá necelé dva týdny.

mg_03961
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Z informací, které skupina ČEZ na základě evropského nařízení zveřejňuje na svém webu, plyne, že reálná výroba elektřiny temelínského bloku číslo 2 klesla na nulu ve středu kolem 17:00 h. Mluvčí Sviták sdělil, že najíždění provozu druhého bloku JE Temelín bylo zastaveno kvůli revizi těsnění ložiskových stojanů turbíny. Na dotaz ČTK mluvčí odpověděl: „Aktuálně se turbína vychlazuje, což potrvá do konce týdne. Teprve poté může začít oprava. Délka odstávky je předběžně stanovena na necelé dva týdny.“

Společnost bude také kontrolovat olejové vložky, jež zabraňují úniku oleje z ložisek turbíny. Sviták vysvětlil: „Jejich nastavení je záležitostí setin milimetrů. Musí být dostatečně blízko k rotoru, aby nedošlo k úniku oleje, na druhou stranu musí mít vůli od rotoru, aby nedocházelo ke kontaktu.“ Nové olejové vložky dodavatel do zařízení namontoval během plánované odstávky pro výměnu paliva, doplnil mluvčí.

Souběžná odstávka obou temelínských bloků trvala celkem 11 dní a skončila v úterý večer. Původně se očekávalo spuštění druhého bloku už v minulém týdnu, avšak zdržení způsobila porucha pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny.

Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, dne 8. září připomněl, že společnost naopak ve středu oznámila zkrácení odstávky třetího bloku druhé české jaderné elektrárny v Dukovanech, a to o 18 dní. Kříž ČTK sdělil: „Přicházíme tak o pozitivní efekt zkrácení dukovanské odstávky, ale s problémy při najíždění bloků po odstávce počítáme vždy u všech elektráren, to je technika.“ Dále dodal, že skupina ČEZ má pro tyto situace v záloze dostatek zdrojů, mj. paroplynovou elektrárnu Počerady.

Martin Novák, finanční ředitel firmy ČEZ, začátkem srpna uvedl, že dopad odstávek jaderných elektráren do celoročního provozního zisku EBITDA společnosti ČEZ v tomto roce bude činit přes tři miliardy korun – v porovnání s tím, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Firma čelí především opakovaným kontrolám svarů v JE Dukovany, neboť v její dokumentaci byly v minulém roce objeveny nesrovnalosti.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnosti (SÚJB) Dana Drábová dne 8. září ČTK sdělila, že image jádra v Česku dostala důsledkem problémů v dukovanské elektrárně těžkou ránu. A to od chvíle, kdy skupina ČEZ přišla na nedůslednou kontrolu firmy, která měla svary kontrolovat. Předsedkyně dále upozornila, že úřad má v krajním případě – pokud by byla například ohrožena bezpečnost – právo odebrat jaderným blokům povolení k provozu. Nicméně dodala: „To ale není záležitost, o které by bylo záhodno nějak uvažovat. Není k tomu nejmenší důvod.“

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Její produkce pokrývá 20 % české spotřeby. V minulém roce elektrárna vyrobila 14,23 TWh elektřiny, letos zatím více než 10 TWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    A to co tomu předcházelo se píše kde?Proč se nepíše kdo to zapříčinil,ale jen následek?Není něco špatně?Děkuji za odpověd.

    Dobrý den,
    důvod prodloužení odstávky druhého bloku je popsán hned v druhém odstavci.

    (Mluvčí Sviták sdělil, že najíždění provozu druhého bloku JE Temelín bylo zastaveno kvůli revizi těsnění ložiskových stojanů turbíny.)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..