Provozní licence pro nový mezisklad použitého jaderného paliva v litevské jaderné elektrárně Ignalina byla vydána dne 20. září, oznámil následující den litevský regulační úřad State Nuclear Power Safety Inspectorate (Vatesi). Tato licence umožňuje uvedení zařízení, známého jako Projekt ISFSF B1 do provozu, čímž je umožněn začátek horkých zkoušek s deseti sudy s odpadem nového designu. Projekt ISFSF B1 se nachází v katastru obce Visaginas.

web_inpp_fig-2
Mezisklad jaderného paliva v JE Ignalina (zdroj: www.powermag.com)

Litva souhlasila s odstavením prvních dvou bloků JE Ignalina jako s podmínkou pro její vstup do Evropské unie. První blok byl trvale vypnut v prosinci roku 2004, druhý blok ho následoval v prosinci roku 2009.

Během horkých zkoušek budou nové sudy naplněny použitým palivem a přesunuty do skladiště ISFSF, jehož provoz bude testován „ve skutečných podmínkách,“ uvedl regulátor Vatesi.

Po úspěšném dokončení testů umožní úřad Vatesi spuštění komerčního provozu tohoto zařízení. Všechno použité palivo z elektrárny bude do skladu přesunuto do konce roku 2022.

Použité palivo bude uskladněno ve speciálně navržených sudech Constor RBMK1500/M2. Každý úplně naplněný barel bude vážit 118 tun, doplnil úřad Vatesi. V zařízení bude uskladněno kolem 190 kontejnerů se zhruba 16 000 použitými palivovými tyčemi po dobu 50 let.

Státní podnik Ignalina Nuclear Power plant (INPP) dne 21. září uvedl, že provozní licence je „nejdůležitější úspěch“ v likvidaci elektrárny a rovněž znamená první použití sudů s designem Constor RBMK1500/M2.

Každá fáze horkých testů – od nakládání použitého paliva do sudů až po jejich přesun do nového skladu ISFSF – „bude testována k předvedení toho, že veškeré požadavky na design a bezpečnost byly zcela splněny,“ uvedla společnost.

„Odstraňování paliva z bloků elektrárny bude pokračovat, přičemž začátek ‘průmyslového provozu’ zařízení ISFSF je naplánováno po závěrečné schvalující zprávě od úřadu Vatesi o horkých testech a po konečné zprávě o bezpečnostní analýze – v říjnu roku 2017,“ doplnila společnost.

Darius Janulevičius, generální ředitel společnosti INPP, sdělil: „Jsme velmi hrdí, že jsme dosáhli tohoto důležitého milníku ve světově prvním procesu likvidace rektorů RBMK 1500. Tohoto bylo dosaženo výsledkem obrovského úsilí a úzké spolupráce všech zúčastněných stran. Jsme obzvlášť vděční Evropské komisi a Evropské bance pro obnovu a rozvoj (European Bank of Reconstruction and Development – EBRD). Obě tyto instituce nám, prostřednictvím jejich podpory, umožnily překonat výzvy projektu a dosáhnout tohoto skvělého výsledku.“

Vince Novak, ředitel oddělení pro jadernou bezpečnost v bance EBRD, dodal: „Pan Janulevičius a jeho tým přivedli projekt B1 zpět na správnou cestu a pokrok byl od roku 2013 vynikající. Jsme velmi spokojeni s tímto výkonem a ze zkušeností z práce s tímto týmem z JE Ignalina, jejich dodavateli, ministerstvem energetiky a našimi kolegy z Evropské komise.“

Projekt B1 je finančně podporován z fondu Ignalina International Decommissioning Support Fund (IIDSF), který spravuje banka EBRD sídlící v Londýně. Fond IIDSF je financován z prostředků Evropského společenství, stejně jako z prostředků Rakouska, Belgie, Dánska, Finska, Francie, Německa, Irska, Lucemburska, Nizozemska, Polska, Španělska, Švédska, Velké Británie, Norska a Švýcarska.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..