Rozsáhlá geotechnická a geofyzikální charakteristika lokality Moorside v Západní Cumbrii ve Spojeném království bude na konce letošního roku téměř hotová, uvedli specialisté na geotechnický průzkum ze společnosti Fugro. Kampaň zahrnovala pozemní a podvodní geologické výzkumy.

fugro_img_mf_seismic-460
Průzkum lokality Moorside (zdroj: World Nuclear News)

Průzkumné práce probíhají s cílem umožnit společnosti NuGeneration (NuGen) navrhovanou výstavbu nové jaderné elektrárny v lokalitě Moorside poblíž Sellafieldu. Podle firmy Fugro se jedná o jeden z největších geologických průzkumů lokality v Británii řešeného jako jeden celek. Průzkumy jsou prováděny jak na souši tak pod vodou.

Pozemní a podvodní charakteristika zahrnuje geotechnické, hydrologické, topografické, geofyzikální a geoenvironmentální získávání dat s cílem poskytnout dostatečné geologické a geotechnické informace, které udají detailní návrh základů a doplňkových konstrukcí a také pomohou určit umístění podzemních systémů elektrárny. Data získaná při průzkumu budou rovněž použita pro podporu žádostí o licence i pro podporu dalších žádostí vztahujících se na samotnou stavbu elektrárny.

Mořské průzkumy, které začaly v prosinci roku 2015 a zahrnovaly hloubkové průzkumy, studie vrtů a seizmické průzkumy. Provádělo je celkem pět plavidel.

Pozemní vrtný program zahrnoval vyvrtání 300 vrtů do hloubky až 220 metrů. Cílem byl zisk hydrogeologických dat, dále k extrahování vzorků hornin a provedení seizmických studií.

Data z pozemních a mořských studií budou použita k určení nepřetržitého profilového modelu „země – moře“ ze kterého budou čerpat konstrukční a následně stavební týmy. Pozemní charakterizace bude doplněna informacemi z vrtů a monitoringem podzemních vod pro podporu radiologického průzkumu prováděného společností Amec Foster Wheeler.

Společnost NuGen, společný britský podnik vlastněný japonskou firmou Toshiba a francouzskou společností Engie, plánuje postavit v lokalitě Moorside jadernou elektrárnu s instalovaným výkonem až 3,8 GWe za použitím technologie reaktorů AP1000 od společnosti Westinghouse.

V minulém roce se britské geotechnické společnosti spadající pod světovou geotechnickou, výzkumnou, podmořskou a geovědeckou společnost Fugro spojily do podniku s názvem Fugro GeoServices Ltd. Zařízení společnosti pro námořní vrty a mořské stavební vybavení získalo statut Fit For Nuclear (F4N) od britského výzkumného centra Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre. Uznání F4N ukazuje, že dodavatel technologie splňuje příslušné standardy pro výrobu a řízení kvality pro jaderné práce – podle hodnocení na základě mezinárodně uznávaných kritérií.

Společnost Fugro také nedávno provedla pro firmu Horizon Nuclear Power mořskou charakterizaci oblasti Wylfa Newydd na ostrově Anglesey, ve které se plánuje rovněž výstavba jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..