Společnost Kansai Electric Power Company zveřejnila plán prací na bezpečnostních úpravách, které hodlá provést s cílem prodloužení životnosti prvních dvou bloků jaderné elektrárny Takahama nad rámec původních čtyřiceti let. Regulační úřad už schválil prodloužení provozu bloků o dalších dvacet let.

takahama-460-nra
JE Takahama (zdroj: World Nuclear News)

Pod revidovanými normami, které vstoupily v platnost v červenci roku 2013, mají japonské jaderné reaktory nominální provozní životnost 40 let. Životnost reaktorů může být v rámci nových pravidel prodloužena pouze jednou, a to maximálně o 20 let s podmínkou splnění velmi náročných bezpečnostních požadavků.

V červnu letošního roku schválil japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) dvacetileté prodloužení provozu prvních dvou bloků jaderné elektrárny Takahama s tlakovodními reaktory o výkonu 780 MWe, které svůj provoz zahájily v roce 1974, respektive v roce 1975. První dva bloky JE Takahama se tak staly vůbec prvními japonskými bloky, kterým byla schválena prodloužená provozní životnost nad rámec čtyřiceti let pod novými revidovanými regulačními pravidly.

Vlastník elektrárny, kterým je společnost Kansai, dne 9. září zveřejnil harmonogram prací na bezpečnostních vylepšeních, která umožní oběma blokům prodloužení provozní životnosti až na 60 let.

Firma uvedla, že práce na zlepšení požární bezpečnosti začnou na obou blocích už příští měsíc, přičemž dokončeny by měly být v srpnu roku 2019. Práce budou zahrnovat výměnu ohnivzdorné kabeláže a instalaci protipožárních fólií, požárních detektorů a hasicích zařízení.

V příštím měsíci budou na obou blocích rovněž zahájeny práce na výměnu nádrží pro použité jaderné palivo. Instalace nové nádrže a výstavba ochranné zdi kolem této nádrže má být dokončena také v srpnu roku 2019.

Společnost Kansai má v plánu i posílení betonové zdi obklopující kontejnmentové nádoby obou bloků a instalování sekundární kopule na kontejnmentové budovy. Práce na kontejnmentech mají podle plánů začít v únoru roku 2017, přičemž jejich dokončení má na prvním bloku proběhnout v srpnu roku 2019, na druhém o čtyři měsíce později.

Také zařízení na příjem mořské vody pro druhý blok elektrárny bude přesunuto. Výkop nového tunelu do skalního podloží má začít v květnu příštího roku, následně se bude do tohoto tunelu instalovat potrubí. Kolem nového zařízení na příjem mořské vody pak bude do března roku 2020 postavena ochranná zeď.

V rámci prací na prodloužení provozu budou vyměněny také současné centrální kontrolní panely v blokových dozornách obou bloků. Výměna bude probíhat mezi dubnem roku 2018 a srpnem roku 2019.

Společnost Kansai prohlásila, že „se chystá pokročit s implementací plánu prací, který bude vykonáván jako vysoká bezpečnostní priorita a který umožní prodloužit provoz obou bloků elektrárny až na 60 let“.

První dva bloky jaderné elektrárny Takahama jsou mimo provoz od pravidelné odstávky, která proběhla v lednu roku 2011, respektive v listopadu téhož roku. Od té doby procházejí oba bloky procesem restartu japonské jaderné energetiky. V dubnu letošního roku regulační úřad NRA potvrdil, že bloky splňují nová regulační bezpečnostní kritéria. První dva bloky JE Takahama jsou zatím nejstarší ze sedmice reaktorů, které dosud byly prohlášeny za bezpečné v rámci nových regulačních standardů.

Třetí blok jaderné elektrárny Takahama obnovil provoz dne 29. ledna letošního roku. Čtvrtý blok elektrárny ho následoval 26. února, avšak po třech dnech byl znovu automaticky odstaven, kvůli vnitřní poruše na energetickém výstupu bloku. Soudní zákaz provozu vydaný dne 9. března letošního roku místním oblastním soudem pak drží oba tyto bloky mimo provoz.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..