Filipíny znovu zvažují možnost provozování své jediné jaderné elektrárny s tlakovodním reaktorem od společnosti Westinghouse, který byl dokončen před více než dvaceti lety a stál přes 2 miliardy dolarů, ale nikdy nebyl spuštěn.

nuclear
Zakonzervovaná jaderná elektrárna Bataan (zdroj: sapphirestratosphere.wordpress.com)

Ministr energetiky Alfonso Cusi dne 30. srpna uvedl, že oživení zakonzervované elektrárny s instalovaným výkonem 620 MWe v provincii Bataan – severozápadně od hlavního města Manily – by vyžadovalo investice ve výši 1 miliardy dolarů.

„Musíme zvážit všechny naše možnosti – s důrazem nejen na splnění požadavků na kapacitu, ale stejně tak na udržitelnost a ekologické závazky,“ sdělil Cusi při zahajovací řeči na třídenní mezinárodní konference o jaderné energetice v Manile. Ministr Cusi se chystá opětovně aktivovat vládní úkol zřízený v roce 2007 – studii o jaderné energetice jako alternativě k dovážení topných olejů a uhlí, které v současné době zajišťují více než polovinu energetického mixu Filipín.

Ministr dále řekl, že techničtí odborníci, včetně těch z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), byli vyzváni, aby lépe stanovili další kroky a přišli s „dobře informovaným“ rozhodnutím. Neurčil časový harmonogram pro dokončení studie, přesto ale očekává opětovné rozpoutání protestů proti projektu zejména od ekologů a katolické církve, kteří se obávají bezpečnosti elektrárny a vysokých nákladů.

Minulý filipínský diktátor Ferdinand Marcos objednal postavení elektrárny v roce 1976, a to v reakci na rostoucí ceny energií. Tato elektrárna byla dokončena v roce 1984. Práce na spuštění elektrárny byly zastaveny v roce 1985, kdy vznikla celá řada smluvních sporů mezi filipínskou vládou a společností Westinghouse. Elektrárna byla později prohlášena za nebezpečnou, protože leží na geologickém zlomu a v blízkosti sopky Pinatubo, která byla v té době nečinná. Erupce sopky Pinatubo v roce 1991 neměla na jadernou elektrárnu Bataan, vzdálenou 70 km, žádný vliv, ale projekt byl nakonec v důsledku neštěstí v JE Černobyl v roce 1986 zastaven. Firma National Power Corporation (Napocor) udržovala elektrárnu zakonzervovanou, a to při ročních nákladech 580 tisíc dolarů.

Před deseti lety Manila nahlédla na znovuspuštění elektrárny, ale události v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011 obnovily obavy o bezpečnost. V roce 2008 agentura MAAE poslala tým odborníků do jaderné elektrárny Bataan, aby zhodnotil její stav.

Energetický plán Filipín (Philippine Energy Plan – PEP) pro období 2016-2030, který je v současné době formulován, bude dokončen v září a bude podroben celostátní konzultaci v říjnu, uvedl ministr Cusi. Současné zdroje energie, zejména ropa a zemní plyn, mají omezenou životnost, podotkl. „Bohužel nechceme uhlí. Mnozí také oponují jádru. Ale máme potřeby, které musíme splnit,“ poznamenal ministr.

Pro splnění energetických požadavků, Cusi uvedl, že Filipíny potřebují vybudovat 6,086 MWe nových energetických kapacit, z nichž 5,094 MWe by měly být zdroje pokrývající základní výkon (tj. zdroje které vyrábí většinu času na plný výkon) a 992 MWe záložní zdroje a zdroje pokrývající špičky. „Děláme to také z důvodů, abychom přilákali investory, na to ale musíme mít velmi silné energetické základy,“ dodal.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..