Jadernou elektrárnu Dukovany budou od pondělí 19. září cvičně střežit vojáci. V okolí elektrárny budou mít strážní stanoviště i kontrolní místa. Cvičení s názvem Safeguard bude trvat do 23. září. Jeho cílem bude prověření zajištění vnější ochrany tohoto energetického zdroje. Mimo příslušníků armády se do něho zapojí i policie a zaměstnanci elektrárny. Tyto informace sdělil ČTK dne 14. září tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

dukovany-plant-460-cez
JE Dukovany (zdroj: ČEZ)

Do cvičení se zapojí příslušníci 191. pěší roty aktivních záloh za pomoci vojáků jihlavského krajského velitelství. Zúčastní se i příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec i vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou. Vrchol akce nastane ve čtvrtek – vojáci budou společně s policisty čelit různým variantám simulovaného napadené elektrárny.

Kontrolní místa a strážní stanoviště pro vojáky se budou nacházet na vybraných přístupových komunikacích elektrárny. Mluvčí uvedl, že běžný provoz na silnicích nebude nijak dotčen. Toto cvičení je připraveno v souladu s doporučením Evropské komise a s programy zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení. V podobném rozsahu se konalo v minulém roce cvičení u Jaderné elektrárny Temelín. V Dukovanech proběhlo před dvěma lety, kdy se do něho zapojilo zhruba 200 lidí.

Instalovaný výkon dukovanské elektrárny činí 2 040 MW. Za plného provozu kryje elektrárna 20 % české spotřeby. Od loňského roku ji však brzdí delší odstávky, které vyvolaly opakované kontroly svarů. Odborníci je provádějí, neboť v dokumentaci elektrárny byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. JE Dukovany obsahuje celkem čtyři výrobní bloky, tři jsou nyní v provozu a poslední blok je odstaven.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..