Druhý blok britské jaderné elektrárny Heysham II byl dne 16. září odstaven kvůli plánované odstavce pro údržbu a kontrolu, čímž dosáhl nového světového rekordu v délce nepřerušeného provozu komerčního reaktoru. Úspěch byl oznámen generálním ředitel společnosti EDF Energy Vincentem de Rivazem na výročním sympoziu Světové jaderné asociace v Londýně.

1347401275_b_nuclear-power-station-uk
JE Heysham (zdroj: www.thegreenage.co.uk)

Pokročilý plynem chlazený reaktor (Advanced Gas-cooled Reactor – AGR) – také označovaný jako osmý blok JE Heysham II – pracoval bez přestávky od 18. února roku 2014. Jaderné elektrárny Heysham I a II obsahují celkem čtyři bloky s reaktory typu AGR.

De Rivaz uvedl, že druhý blok jaderné elektrárny Heysham II vyrobil více než 14 TWh elektrické energie. Rovněž se během 940 dní nepřetržitého provozu nemuselo do atmosféry vypustit 7 milionů tun oxidu uhličitého, který by vznikl v uhelné elektrárně o ekvivalentním výkonu.

„To je pouze jeden příklad vynikajícího výkonu patnácti jaderných reaktorů společnosti EDF ve Spojeném království. Od pořízení britské flotily v roce 2009 jsme zvýšili spolehlivost provozu o 51 %. Bezpečně jsme také prodloužili provoz našich reaktorů AGR o 25 % – průměrně o 8 let.“

Dříve v tomto roce společnost EDF Energy oznámila nový prodloužený plán odstávek pro čtyři ze svých jaderných elektráren, jaderná elektrárna Heysham II má být podle nynějších plánů provozována až do roku 2030, tedy o sedm let déle než se původně předpokládalo.

Reaktory AGR – které jsou chlazené oxidem uhličitým, moderované grafitem a poháněné obohaceným uranem – jsou navrženy k výměně paliva bez nutnosti odstavení bloku. Během 940 dní dlouho trvajícího provozu bylo vyměněno palivo v 123 palivových kanálcích.

Předchozí rekord za nepřetržitý provoz byl držen sedmým blokem jaderné elektrárny Pickering v Ontariu ve státě Kanada, jehož provoz trval 894 dní mezi 26. dubnem 1992 a 7. říjnem 1994. Jednalo se o blok s těžkovodním tlakovým reaktorem Candu (pressurized heavy water reactor – PHWR), který je rovněž navržený k výměně paliva během provozu.

Druhý blok jaderné elektrárny Torness ve Skotsku – také typu AGR – byl v provozu po 825 dní mezi 4. srpnem 1997 a 7. listopadem 1999, což ho dělá třetím nejdéle běžícím reaktorem v kuse.

Pátý blok indické jaderné elektrárny Rajasthan Atomic Power, s reaktory PHWR, dosáhl nepřetržitého provozu po 765 dní dne 6. září 2014.

První blok jaderné elektrárny Torness, který je nyní v provozu, další reaktor typu AGR provozovaný společností EDF Energy, v současné době přesahuje 740 dní, blok však nemá naplánovanou odstávku na údržbu až do dubna příštího roku.

Světový rekord za nepřetržitý provoz lehkovodních reaktorů, které musejí být odstavovány pro doplnění paliva, přísluší druhému bloku jaderné elektrárny LaSalle společnosti Exelon s varným reaktorem. V únoru roku 2007 byl tento blok odstaven po provozu dlouhém 739 dní – krátce poté, co první blok elektrárny dokončil 711 dní nepřerušené výroby elektřiny. Druhý blok JE Calvert Cliffs vytvořil světový rekord za nepřetržitý provoz tlakovodního reaktoru v únoru roku 2009, když byl v provozu bez přerušení po 693 dní.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..