Výstavba nových bloků v oblasti Dukovan je stále častějším tématem diskusí. Hlavní otázky se týkají dodavatelů jaderných technologií a tím pádem financování celé stavby. Na webu Dotyk.cz vyšel článek týkající se problematiky financování výstavby jaderných bloků. Jsou zde dva způsoby jak financovat tak složitou stavbu jako je jaderná elektrárna. Je možné využít mezivládní smlouvu mezi státem a dodavatelem. Druhou možností je využít Contract for Difference (doplácení rozdílu mezi tržní a nezbytnou cenou pro zajištění návratnosti investice). Celý článek naleznete zde.

01-dukovany
Pohled na vstupní halu jaderné elektrárny Dukovany (Zdroj: www.cez.cz)

Na první pohled to vypadalo jako šílený nápad. Maďarská vláda vedená Viktorem Orbánem vybrala v lednu 2014 ruský Rosatom, aby postavil dva nové jaderné bloky v areálu jaderné elektrárny Paks. Ruská strana bude 80 procent nákladů na stavbu hradit úvěrem ve výši deseti miliard eur, který Maďaři začnou splácet až po dokončení nových bloků.

V loňském roce se opakovaně objevily spekulace, že Evropská komise takový obchod zakáže. Podle posledních informací však nakonec tento návrh schvalováním projde a jeho potvrzení je otázkou nejbližších týdnů. Úředníci v Bruselu nejsou zrovna nadšení, ale zamítnutí projektu by přece jen bylo až příliš politicky citlivé.

Maďaři tak zvolili model, který dosud Rusové praktikovali hlavně v zemích třetího světa. Na základě mezivládní smlouvy o výstavbě elektrárny včetně financování budou své reaktory stavět třeba v Jordánsku, Bangladéši či ve Vietnamu. Nyní se ukazuje, že je takový postup reálný i v Evropské unii.

Britská zkušenost jako varování

Může se Česko v případě stavby nových bloků v Dukovanech či v Temelíně vydat v maďarských stopách? Podle účastníků nedávné konference v dukovanském zámku je to nejschůdnější cesta, jak nové bloky na českém území v rozumné době zrealizovat.

Myslí si to třeba vedoucí partner společnosti Deloitte v Česku Josef Kotrba. „Vytvořit sdružení odběratelů elektřiny z nového bloku, jak se to stalo ve Finsku, je jinde v Evropě málo reálné. Za situace, kdy je tržní cena elektřiny takto nízko, se nereálným stává i Contract for Difference,“ uvedl Kotrba na konferenci.

Contract for Difference (CfD), tedy doplácení rozdílu mezi tržní a nezbytnou cenou pro zajištění návratnosti investice, zvolila Velká Británie v případě stavby elektrárny Hinkley Point C. Její rozhodnutí však naráží na kritiku, že takové řešení je příliš drahé. Nová britská vláda premiérky Theresy Mayové proto s potvrzením projektu váhá.

Rozhodující slovo bude mít vláda, která má rozhodnout o výběru obchodně investičního modelu pro nové dukovanské bloky na konci tohoto roku. Zatím se nejvíce hovořilo o modelu CfD, který však s ohledem na potíže britského projektu rychle ztrácí na oblibě.
Celý článek naleznete zde

O autorovi

admin

1 Comment

    Časové intervalové půjčky na jednotlivé investiční etapy by mohly být proveditelnou formou realizace.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..