V úterý 6. září se v Dukovanech konal kulatý stůl na téma: Dodavatelské zajištění výstavby 5. bloku v JE Dukovany ve spolupráci s Rosatomem. Účastníci se snažili najít odpovědi na otázky možného zapojení českých firem do výstavby nových bloků v Dukovanech a také na to, čím se tyto firmy budou živit, než za 15 let začne výstavba v Česku. Řešením může být rozšíření stávajících dodávek do elektráren stavěných Rosatomem v Rusku i v dalších zemích.

dsc_0863_1024
Leoš Tomíček, starší viceprezident společnosti Rusatom Overseas Inc. (Zdroj Rosatom)

Akce se zúčastnili představitelé Rosatomu, českých dodavatelů pro jadernou energetiku, Okresní hospodářské komory Třebíč, Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany, sdružení obcí Energetické Třebíčsko a starostové obcí v okolí JE Dukovany.

Leoš Tomíček, starší viceprezident společnosti Rusatom Overseas Inc, seznámil účastníky se současnými i potenciálními projekty Rosatomu v Rusku a dalších zemích. Ve své prezentaci uvedl, že se již dnes účastní výstavby jaderných elektráren pod vedením Rosatomu řada českých firem. Příkladem může být první blok Novovoroněžské JE-II s prvním reaktorem generace III+, který dodal do sítě elektřinu, kam dodaly armatury firmy ARAKO, ARMATURY Group a MSA Rimera Group, čerpadla dodala SIGMA GROUP, hermetické kabelové průchodky KABELOVNA KABEX, zdvihací techniku KRONA, obráběcí stroje PROMA a laboratorní sklo a vybavení KAVALIERGlASS, SKLÁRNY MORAVIA a Brněnská Drutěva. Podobná účast je i v projektu ruských elektráren Kalininská a Rostovská, v běloruské Ostrovecké, v indické JE Kudankulam a v čínské JE Tchien-wan (angl. Tianwan).

V současnosti má Rosatom podepsány kontrakty na výstavbu 13 nových bloků a vede jednání o dalších 15 blocích. Ve většině těchto projektů je očekávána účast českých subdodavatelů a uvažuje se o rozšíření vzájemné spolupráce. Příkladem může být jordánská jaderná elektrárna, do níž by české firmy mohly dodat kompletní strojovnu. O tom se nyní vede jednání mezi Rosatomem a Aliancí české energetiky, která sdružuje české společnosti, které v minulosti dodávaly zařízení pro strojovny českých a slovenských jaderných elektráren.

Dodávkám českých firem na projekty Rosatomu nahrává podle Tomíčka struktura dodavatelského řetězce, který není striktně stanoven pro všechny projekty. Každá elektrárna tak tvoří pomyslnou skládačku s mnoha různými kombinacemi a usnadňuje zapojení nových firem.

Andrej Aniščenkov, technický ředitel Rusatom Overseas Inc, představil technologický vývoj reaktorů VVER, především z hlediska bezpečnosti. Reaktory VVER-1200 se řadí ke generaci III+, což znamená, že jde o jedny z nejmodernějších reaktorů, které jsou dnes ve světě stavěny. Bezpečnostní systémy jsou rozděleny do čtyř shodných, nezávislých a fyzicky separovaných divizí, což zlepšuje reakci elektrárny na mimořádnou událost. Navíc jsou tyto aktivní systémy zálohovány pasivními, které nevyžadují ke svému spuštění a provozu ani elektřinu, ani zásah obsluhy. Patří k nim pasivní odvod tepla z reaktoru, systém ochrany primárního okruhu před přetlakem, rekombinátory vodíku, pasivní odvod tepla z kontejnmentu, pasivní systém vstřikování kyseliny borité a lapač taveniny. Díky těmto systémů je blok schopen samostatného provozu minimálně po dobu 72 hodin od vzniku mimořádné události, jako například výpadku napájení bloku.

Tématem kulatého stolu bylo také financování výstavby jaderných elektráren, které je velmi diskutovanou otázkou. Josef Kotrba, vedoucí partner společnosti Deloitte ČR to okomentoval slovy: „V současné době se nové jaderné elektrárny financují buďto pomocí contract for difference, tedy doplatkem ceny, aby se výstavba provozovateli vyplatila, nebo finským systémem spotřebitelského družstva, kdy se spotřebitelé spolu s dodavatelem složí na výstavbu nové elektrárny. Dále tu máme maďarský příklad, který je postaven na bázi mezivládní dohody a společného financování oběma stranami. Bohužel současný stav energetického trhu v Evropě, kdy je budoucnost poměrně obtížně predikovatelná, v podstatě neumožňuje financování jaderných elektráren z prostředků výrobců jako takových.“

Zajištění financování bude důležitým předpokladem také pro rozšíření dodávek českých firem. Předseda Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany, Aleš John, okomentoval závěry diskuze: „Český průmysl musí provést několik kroků k tomu, aby mohl rozšířit spolupráci s Rosatomem. Jedním z nich je spojit se a nabídnout komplexní nabídku technologického celku, například strojovny, avšak při zajištění exportního financování.“

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..