První stěna panelu z dočasného krytu poškozené budovy reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v Japonsku byla odstraněna. Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) dne 13. září uvedla, „že na protiprachových monitorech, které kontrolují koncentraci radioaktivních materiálů, a na monitorovacích stanovištích instalovaných podél hranic pozemku nebyly pozorovány žádné významné změny“.

3350
JE Fukušima (zdroj: www.theguardian.com)

Odstraňování krytu – instalovaného v říjnu roku 2011 za účelem zabránění rozptýlení radioaktivních materiálů – začalo v červenci 2015. Práce, jež mají být dokončeny do konce roku, umožní odebrání suti z horní části reaktorové budovy v přípravě na vyjmutí paliva z bazénu použitého paliva v tomto bloku.

Společnost Tepco sdělila, že očekává, že demontážní operace budou pokračovat minimálně až do listopadu. Nicméně během prací jsou využívány jeřáby, jejichž provoz je závislý na počasí. Společnost Tepco tak zdůraznila: „Bezpečnost bude mít přednost před harmonogramem.“

„Vzhledem k tomu, že práce probíhají venku, je zavedeno několik měření k ochraně životního prostředí a zdraví pracovníků ve snaze zabránění rozptylu kontaminovaného prachu,“ sdělila firma Tepco. „Proti-rozptylová činidla jsou používána k udržení prachu dole, malé kousky sutě, jež by mohly vytvořit prach, jsou vysávány a uvnitř budovy krytu jsou ve spojení s demoličními pracemi používány mlhové postřikovače.“

Společnost Tepco uvedla: „Tento významný krok směrem k odstranění paliva představuje důležitý pokrok.“ Po odstranění stěnových panelů budou následovat sloupy a trámy, přičemž budou namontovány nové větrné clony, dodala společnost.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..