Čtvrtý blok čínské jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) nacházející se v provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning) vstoupil do komerčního provozu, oznámila dne 19. září společnost China General Nuclear (CGN).

hongyanhe-phase-i-units-460-cgn
JE Chung-jen-che I (zdroj: World Nuclear News)

V prohlášení pro hongkongskou burzu firma CGN uvedla, že tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 1 087 MWe absolvoval všechny zkoušky a nyní je kvalifikován pro komerční provoz. Společnost dále uvedla, že čtvrtý blok JE Chung-jen-che rovněž získal všechny potřebné certifikáty jako například Electric Power Business Permit, aby mohl na trhu prodávat elektřinu.

Výstavba první fáze projektu jaderné elektrárny Chung-jen-che, sestávající se ze čtyř bloků s tlakovodnímy reaktory typu CPR-1000, začala v srpnu roku 2009. První dva bloky elektrárny jsou v komerčním provozu již od června roku 2013, respektive od května roku 2014. Třetí blok do komerčního provozu vstoupil v srpnu minulého roku.

Práce na jaderném ostrově čtvrtého bloku JE Chung-jen-che oficiálně začaly v srpnu roku 2009. Kopule reaktorové budovy byla na své místo úspěšně vyzvednuta v září roku 2011. Čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration vydal bloku licenci pro zavezení jaderného paliva do reaktoru dne 15. ledna letošního roku, všechny palivové soubory byly na svém místě o tři dny později. První kritičnosti čtvrtý blok JE Chung-jen-che dosáhl dne 5. března, přičemž k síti byl poprvé připojen 1. dubna.

Společnost CGN uvedla, že průměrná míra lokalizace dodávek pro první fázi projektu jaderné elektrárny Chung-jen-che dosáhla 75 %, přičemž míra lokalizace rostla s každým dalším blokem. Firma dále poznamenala, že některé klíčové vybavení elektrárny bylo poprvé domácí výroby. Například první blok elektrárny obsahuje vůbec první v Číně navrženou a vyrobenou reaktorovou nádobu 1 000MWe třídy reaktorů. I další hlavní součásti jako parogenerátory či turbíny byly vyrobeny čínskými společnostmi.

Realizace druhé fáze projektu JE Chung-jen-che (bloky číslo pět a šest) byla schválena v minulém roce, přičemž stavební práce byly zahájeny loni v březnu, respektive v červenci. Oba bloky budou obsahovat reaktory společnosti CGN typu ACPR-1000. Podle současných plánů by druhá fáze projektu elektrárny měla být dokončena v roce 2021.

Jaderná elektrárna Chung-jen-che je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co, což je společný podnik firem CGN (45 %), State Power Investment Corporation (45 %) a Dalian Municipal Construction Investment Co (10 %).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..