Turecko ratifikovalo dohodu s Čínou ohledně mírového využívání jaderné energie, uvedl vládní deník Official Gazette dne 25. srpna letošního roku.

terdogan
Turecký prezident Erdogan (zdroj: strathclydetelegraph.com)

Dohodu, která byla mezi Čínou a Tureckem podepsána v Pekingu v roce 2012, ratifikoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté, co k tomu obdržel souhlas od tureckého parlamentu.

Již dříve v minulosti se objevovaly zprávy, že Čína má zájem o výstavbu třetí turecké jaderné elektrárny. Následně v listopadu roku 2014 podepsalo Turecko s čínskou společností State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) exkluzivní dohodu na výstavbu jaderné elektrárny v Turecku.

První tureckou jadernou elektrárnu staví v provincii Akkuyu nedaleko města Mersin na pobřeží středozemního moře ruská státní jaderná korporace Rosatom. Mezivládní dohoda mezi Ruskem a Tureckem na spolupráci při výstavbě a provozu první turecké jaderné elektrárny Akkuyu v jižní části země byla podepsána v roce 2010. Elektrárna by měla být podle současných plánů dokončena v roce 2020. Druhou tureckou jadernou elektrárnu postaví na pobřeží Černého moře v provincii Sinop japonsko-francouzské konsorcium. Dohoda o výstavbě jaderné elektrárny Sinop byla mezi Tureckem a Japonskem podepsána v roce 2013, přičemž první elektřinu by elektrárna měla dodat v roce 2023.

V březnu letošního roku se turecký ministr energetiky Berat Albayrak vydal na státní návštěvu do Číny. Kromě oficiálních jednání navštívil v rámci svého programu také jaderný výzkumný institut Nuclear Engineering Research and Design Institute v Šanghaji a jadernou elektrárnu třetí generace postavenou společností SNPTC v lokalitě Wej-chaj (pinyin: Weihai).  Albayrak se poté do Číny vrátil ještě v červnu, kdy se účastnil meetingu ministrů energetiky států G20, který se konal v Pekingu. Na meetingu bylo mezi tureckým a čínským ministerstvem energetiky podepsáno memorandum o porozumění týkající se společného vývoje jaderných technologií.

Na počátku srpna letošního roku navštívil náměstek čínského ministra zahraničí Čang Ming (piniyn: Zhang Ming) Turecko. Hlavním cílem jeho návštěvy bylo vyjádření podpory turecké vládě po zmařeném pokusu o převrat. V rámci své návštěvy pak navštívil také turecké ministerstvo energetiky, kde jednal s ministrem Albayrakem. Dva týdny po návštěvě Čang Minga schválil turecký parlament ratifikování jaderné dohody s Čínou, která byla původně podepsána v roce 2012.

Výběrové řízení pro projekt třetí turecké jaderné elektrárny má být podle očekávání zahájeno v roce 2017, přičemž favoritem na výhru tohoto kontraktu je právě čínská společnost SNPTC. Třetí turecká jaderná elektrárna má obsahovat čtyři bloky o celkovém výkonu přibližně 5 000 MWe. Náklady na výstavbu se odhadují na 22-25 miliard dolarů.

Dohoda, která byla původně podepsána v roce 2012 a nedávno ratifikována, obsahuje detailní plán pro komplexní partnerství zasahujícího do oblastí: výzkumu a vývoje jaderné energetiky; návrhu, výstavby, provozu, modernizace, rekonstrukce, inspekcí a likvace jaderných elektráren; průzkumu a těžby jaderných nerostných surovin; zpracování a likvidace jaderných odpadů; společného vývoje inovativních reaktorů a souvisejících palivových technologií; jaderné bezpečnosti; výcviku jaderných inženýrů a kvalifikovaného personálu; a dodávek jaderných materiálů.

Čína má rovněž možnost zapojit do spolupráce Spojené státy americké, neboť jaderné reaktory třetí generace společnosti SNPTC jsou produktem spolupráce s americkou společností Westinghouse Electric Company, přičemž dohoda podepsaná v roce 2014 uvádí, že společnosti SNPTC a Westinghouse bude na projektu turecké jaderné elektrárny spolupracovat v případě, že jejich nabídka bude úspěšná.

Tripartitní uspořádání zajišťuje nejen nejlepší možné technologie, ale i značnou politickou podporu. Problémy, jaké proběhly v případě tureckého raketového obranného systému, jehož projekt zadalo Turecko Číně a následně zrušilo kvůli námitkám NATO, v tomto případě už pravděpodobně opakovány nebudou, neboť se Čína snaží na turecký trh vstoupit společně s partnery z USA.

Mezitím práce na první turecké jaderné elektrárně Akkuyu po uvolnění vztahů mezi Ruskem a Tureckem v důsledku nedávno zmařeného převratu nabírají na rychlosti. Turecký ministr hospodářství Nihat Zeybekchi dne 31. srpna letošního roku uvedl, že Turecko by společně s Ruskem mohlo zřídit investiční fond pro projekt jaderné elektrárny Akkuyu, který by mohl být použit i k financování dalších společných projektů. V rámci projektu JE Akkuyu mají být postaveny 4 bloky s tlakovodnímy reaktory VVER-1200. Odhadovaná cena projektu činí 20 miliard dolarů.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..