Britská vláda dne 15. září oznámila, že schválila výstavbu dvou bloků s tlakovodními reaktory typu EPR v lokalitě Hinkley Point C nacházející se v Somersetu. Vláda tento krok učinila poté, co s firmou EDF dosáhla nové dohody. Zároveň však vymezila určité podmínky pro zahraniční investice do budoucích nových jaderných elektráren ve Velké Británii.

Hinkley Point C CGI image
Možná podoba JE Hinkley Point C (zdroj: EDF Energy)

Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C dostal dlouho očekávané finální investiční rozhodnutí od správní rady společnosti EDF dne 28. července letošního roku. Hned vzápětí ale britská vláda odložila podepsání podporujících dohod. Premiérka Theresa May uvedla, že před podepsáním podporujících vládních dokumentů bude potřeba projekt ještě přezkoumat. V rámci dohody podepsané v říjnu minulého roku převezme 33,5% podíl v projektu čínská společnost China General Nuclear. Kromě Hinkley Point C plánují obě společnosti spolupracovat také na projektech nových jaderných elektráren Sizewell v Suffolku a Bradwell v Essexu, přičemž druhá zmiňovaná elektrárna má využívat čínskou reaktorovou technologii.

Dne 15. září britská vláda oznámila, že se společností EDF podepsala revidovanou dohodu o projektu JE Hinkley Point C. Zatímco dohoda s názvem Contract for difference (CfD) – tedy garantované výkupní ceny elektřiny z elektrárny – je stále platná, vláda zavedla nová bezpečnostní opatření pro budoucí investice ze zahraničí do strategicky důležité infrastruktury.

Ve svém prohlášení britský ministr pro obchod, energie a průmyslovou strategii Greg Clark uvedl: „Po řádném prozkoumání projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C představíme řadu opatření k zajištění bezpečnosti, která se budou týkat i toho, že elektrárna Hinkley Point C nebude moci bez vládního souhlasu změnit majitele.“

Podle prohlášení ministerstva bude mít vláda rovněž pravomoc na „zabránění prodeje kontrolního podílu společnosti EDF před dokončením výstavby bez předchozího upozornění a schválení ministerstvy“.  Ministerstvo poznamenalo, že existující právní moc a nový právní rámec umožní britské vládě zasáhnout do případného prodeje podílu společnosti EDF.

Nové právní rámce pro budoucí zahraniční investice do strategické britské infrastruktury umožní britské vládě získat ve všech budoucích jaderných projektech v zemi “speciální podíl“. Tento krok podle ministerstva zajistí, že významné podíly v těchto projektech nebudou moci být prodány bez vědomí a souhlasu vlády. Developeři a provozovatelé jaderných elektráren tak budou povinni jakékoliv změny ve vlastnictví či spoluvlastnictví nahlásit britskému regulačnímu úřadu Office for Nuclear Regulation (ONR). Vláda pak následně regulačnímu úřadu doporučí nebo přímo nařídí, aby přijal opatření k ochraně národní bezpečnosti v důsledku změny vlastnictví těchto strategických zařízení.

Tento přístup podle vlády uvede britský právní rámec pro vlastnictví a řízení kritické infrastruktury do souladu s ostatními velkými státy.

Oznámení vlády o schválení projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C přišlo v den zahájení 41. výročního sympozia asociace World Nuclear Association, které se koná v Londýně.

EDF rozhodnutí vlády vítá

Oznámení britské vlády bylo ve společnosti EDF vřele přijato. „Schválení výstavby dvou jaderných bloků v lokalitě Hinkley Point v Somersetu na jihozápadě Anglie značí dokončení deset let trvajících příprav a pečlivého plánování.“ Společnost následně dodala: „Nedávná výměna dopisů mezi společností EDF a britskými autoritami formalizovala přání britské strany, aby si společnost EDF uchovala svůj závazek udržet kontrolní podíl na projektu Hinkley Point C.“

Generální ředitel společnosti EDF Jean-Bernard Lévy uvedl: „Rozhodnutí britské vlády schválit výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C značí opětovné oživení jaderné výstavby v Evropě. Rozhodnutí demonstruje britský závazek v boji proti změnám klimatu prostřednictvím rozvoje nízkoemisní energetiky.“

Vincent de Rivaz, generální ředitel britské dceřiné společnosti EDF – EDF Energy, uvedl: „Dnešní oznámení je dobrou zprávou pro britské spotřebitele, velkým vzpružením pro britský průmysl a obrovským krokem vpřed v boji proti změnám v klimatu.“ Dále pak dodal: „Převezmeme na sebe risk a odpovědnost za realizaci projektu elektrárny Hinkley Point C, která Británii poskytne velké množství bezemisní elektřiny. Zkušenosti a dovednosti získané v tomto projektu umožní, aby budoucí projekty jaderných elektráren, které se ve Velké Británii plánují, byly levnější.“

Mezinárodní spolupráce

Agneta Risingová, generální ředitelka asociace World Nuclear Association, dne 15. září uvedla, že oznámení vlády o schválení projektu je „dobrou zprávou pro jadernou energetiku nejen v Británii, ale i v celé Evropě. Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C demonstruje skutečnou hodnotu mezinárodní spolupráce při výstavbě nových jaderných elektráren“.

Hasat Murat Mercan, předseda organizačního výboru 23. světového energetického kongresu, o schválení projektu JE Hinkley Point C britskou vládou prohlásil, že se jedná o nezbytný krok, který je zároveň ale pouze první částí složitější skládačky pro energetický sektor.

„Zatímco Velká Británie projednávala projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C, ve světě začala výstavba zhruba 60 jaderných reaktorů ve třinácti zemích, včetně dvou v Turecku. Některé z těchto reaktorů mají být spuštěny už v příštím roce,“ upozornil Mercan.

„Pro nárůst podílu jaderné energie na energetickém mixu země je potřeba více než jen rozšíření infrastruktury. K výstavbě nových bloků je potřeba politická podpora pro rozvoj inovací a vytvoření patřičného investičního prostředí,“ podotkl.

Reakce společností Horizon a NuGeneration

Vlastníci dvou dalších projektů výstavby nových jaderných elektráren v Británii vládní rozhodnutí o JE Hinkley Point C rovněž přivítali.

Společnost Horizon plánuje v Británii nasadit své pokročilé varné reaktory UK-ABWR (UK Advanced Boiling Water Reactor) hned ve dvou lokalitách – Wylfa Newydd, která se nachází na ostrově Anglesey a Oldbury-on-Severn v Jižním Gloucestershire. Společnost Horizon, která byla založena v roce 2009 a v listopadu roku 2012 koupena firmou Hitachi, cílí na výstavbu aspoň 5,4 GWe nových jaderných kapacit, přičemž první blok v lokalitě Wylfa plánuje zprovoznit v první polovině dvacátých let.

Generální ředitel společnosti Horizon Duncan Hawthorne uvedl: „Důraz nyní musí být kladen na rozšíření vládní vize na celý britský jaderný program. Společnost Horizon je stále zaměřena na projekt JE Wylfa, ve kterém se snaží o pokračující pokrok. Práce na projektu tak zahrnují potvrzení bezpečnosti naší reaktorové technologie pro nasazení ve Velké Británii, konzultace našich plánů a obrovských ekonomických příležitostí, které přinesou v Severním Walesu. Zároveň spolupracujeme s vládou na vytvoření přijatelných podmínek, které zajistí férovou cenu elektrárny pro všechny zúčastněné strany.“

Firma NuGen, která je britským společným podnikem japonské firmy Toshiba a francouzské společnosti Engie, uvedla, že projekt JE Moorside pokračuje bez ohledu na okolnosti stále vpřed. NuGen plánuje v Británii postavit jadernou elektrárnu s instalovaným výkonem až 3,8 GWe. Lokalita Moorside se nachází v panství Západní Cumbria, přičemž v plánu je zde výstavba bloků s reaktory AP1000 od společnosti Westinghouse Electric Company, která je součástí skupiny Toshiba.

Generální ředitel firmy NuGen Samson uvedl: „Zpráva o rozhodnutí britské vlády ohledně projektu Hinkley Point C je dobrou zprávou pro britský jaderný trh, kde developeři jako společnost NuGen silně investují do výstavby nízkoemisní energetiky nové generace. Rozhodnutí rovněž demonstruje životaschopnost nových britských jaderných projektů v rámci vládního programu Electricity Market Reform Program a je vítaným důkazem, že vláda stále s jadernou energetikou počítá jako s významným zdrojem budoucího energetického mixu.“ Následně pak dodal: „Jaderná elektrárna Hinkley Point C je pouhým začátkem nové jaderné renesance ve Velké Británii, ve které hraje důležitou roli také společnost NuGen. Rozhodnutí vlády dát projektu Hinkley Point C zelenou je zásadním krokem vpřed vůči většímu zabezpečení dodávek elektřiny v této zemi. Nové jaderné elektrárny rovněž Británii pomohou splnit domácí i mezinárodní závazky v oblasti nízkoemisní ekonomiky.“

Reakce obchodních asociací

Tom Greatrex, výkonný ředitel společnosti Nuclear Industry Association, uvedl, že britský jaderný dodavatelský řetězec je na výstavbu nových jaderných elektráren připraven. Dále pak dodal: „Pozitivní dopad projektu na zdejší průmysl bude zásadní. V současné době jsou již schváleny kontrakty se společností Welsh steel, kontrakty na dodávku čerpadel od firem sídlících ve Skotsku a další kontrakty na výrobu jaderných součástí se společnostmi napříč celou Velkou Británií. Jaderná elektrárna Hinkley Point C je skutečně národním projektem, který představuje řadu příležitostí pro zdejší průmysl a který zajistí pevné základy pro vládní průmyslovou strategii.“

Konfederace britského průmyslu (Confederation of British Industry – CBI) o vládním rozhodnutí uvedla, že se jedná o dobrou zprávu pro britskou energetickou budoucnost. Projekt zároveň vytvoří mnoho pracovních míst a podpoří průmyslový rozvoj v celé zemi.

Josh Hardie, náměstek generálního ředitele konfederace CBI, uvedl: „Investoři potřebují vidět další náznaky od britské vlády, že země je otevřena investicím. Vládní podpora projektu dá zahraničním investorům skutečný impuls, který Británii pomůže z dlouhodobého hlediska.“

Jenifer Baxter, ředitelka pro energetiku a životní prostředí instituce Institution of Mechanical Engineers, vládní rozhodnutí přivítala, avšak podotkla: „Je důležité poznamenat, že nejsme zdaleka v cíli a že se jedná pouze o malý krok v našich snahách ke splnění nízkoemisních energetických požadavků pro budoucnost.“ Dále pak uvedla: „Nyní je důležitější než kdy jindy zaměřit se na přilákání zahraničních investorů do Británie, a to zvláště poté, co bylo rozhodnuto o vystoupení Spojeného království z EU. Vláda tak nyní musí usilovně spolupracovat se zdejším průmyslem na zajištění moderní a spolehlivé infrastruktury, zvláště v oblastech energetiky, dopravy a komunikace.“

Phil Whitehurst, ředitel národní unie GMB, uvedl: „Nejenže projekt jaderné elektrárny Hinkely Point C v hodnotě 18 miliard dolarů pokryje 7 % britských energetických potřeb, ale rovněž vytvoří nejméně 25 000 pracovních míst během výstavby a dalších 900 pracovních míst během provozu elektrárny. Navíc 65 % hodnoty projektu bude zajištěno britským dodavatelským řetězcem.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..