Společnost Shikoku Electric Power Company dne 12. srpna oznámila, že zahájila proces restartování reaktoru ve třetím bloku jaderné elektrárny Ikata nacházející se v prefektuře Ehime. Stal se tak pátým japonským reaktorem restartovaným v rámci nových regulačních standardů zavedených po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011.

Ikata plant - 460 (Shikoku)
JE Ikata (zdroj: World Nuclear News)

Společnost uvedla, že dne 12. srpna v 9 hodin ráno začala proces vytahování regulačních tyčí z aktivní zóny reaktoru, což umožnilo zahájení řetězové štěpné reakce.

Firma dne 5. srpna letošního roku oznámila, že dne 12. srpna plánuje restartovat třetí blok JE Ikata s tím, že první elektřinu by elektrárna mohla do sítě dodat o tři dny později. Výkon tlakovodního reaktoru bude následně postupně zvyšován až na nominální hodnotu 846 MWe, které by měl dosáhnout 22. srpna. Podle plánu by měl blok komerční provoz obnovit na počátku září letošního roku.

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata byl mimo provoz od dubna roku 2011, kdy byl reaktor odstaven v rámci pravidelné odstávky.

V rámci japonského programu restartu jaderných reaktorů musejí provozovatelé jaderných elektráren žádat japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) o povolení na změny v reaktorové instalaci; o schválení konstrukčního plánu elektráren s cílem jejich posilnění proti přírodním vlivům; a o schválení provozních bezpečnostních plánů elektrárny. Následně jsou provozovatelé během prvních pěti let po obdržení schválení restartu od úřadu NRA povinni v elektrárně instalovat další bezpečnost zvyšující zařízení.

Společnost Shikoku předložila k úřadu NRA inženýrský program prací pro třetí blok JE Ikata v červenci roku 2013. Plán byl regulačním úřadem schválen v červenci minulého roku. Schválení, které ve své podstatě znamená, že úřad NRA považuje reaktor a elektrárnu jako celek bezpečný pro další provoz, představuje zdaleka nejrozsáhlejší a nejnáročnější část procesu restartu. Stavební plán na posílení elektrárny byl společnosti Shikoku schválen 23. března letošního roku. Schválení programu provozní bezpečnosti firma obdržela letos dne 19. dubna. Od té doby prováděl úřad NRA na elektrárně předprovozní bezpečnostní inspekce. Založení paliva do reaktoru třetího bloku jaderné elektrárny Ikata pak proběhlo mezi 24. a 27. červnem letošního roku.

Prvním jaderným blokem, který byl v Japonsku pod novými regulačními standardy restartován, se stal v srpnu minulého roku první blok jaderné elektrárny Sendai, kterou provozuje společnost Kyushu Electric Power Company, přičemž v říjnu téhož roku ho následoval i druhý blok. Dalším restartovaným blokem se dne 29. ledna stal třetí blok jaderné elektrárny Takahama společnosti Kansai Electric Power Company, o necelý měsíc později byl restartován i čtvrtý blok téže elektrárny, který byl ale po pouhých třech dnech provozu automaticky odstaven kvůli poruše na energetickém výstupu bloku. Dne 9. března letošního roku vydal oblastní soud příkaz k odstavení také třetího bloku jaderné elektrárny Takahama a elektrárna je tak od té doby mimo provoz.

Procesem restartu v současné době prochází dalších 20 japonských jaderných reaktorů. Prioritou je, aby byly nejdříve restartovány nejpotřebnější reaktory v prefekturách, které jsou jaderné energetice nejvíce nakloněny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..