Reaktor třetího bloku jaderné elektrárny Ikata nacházející se v japonské prefektuře Ehime dosáhl nominální výkonu, oznámila dne 22. srpna společnost Shikoku Electric Power Company, která je vlastníkem elektrárny. Jedná se již o pátý reaktor, který byl v Japonsku v rámci nových regulačních standardů restartován.

Ikata plant - 460 (Shikoku)
JE Ikata (zdroj: World Nuclear News)

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata byl v nečinnosti od zahájení pravidelné odstávky v dubnu roku 2011. Dne 12. srpna letošního roku byl na bloku zahájen proces spouštění, přičemž kritičnosti reaktor poprvé dosáhl následujícího dne. Do sítě tlakovodní reaktor o výkonu 846 MWe dodává elektřinu od 15. srpna, přičemž od té doby byl výkon bloku postupně navyšován až na nominální hodnotu.

Firma Shikoku uvedla, že stabilního jmenovitého tepelného výkonu reaktor dosáhl dne 22. srpna v 10:15 místního času.

V závislosti na výsledcích finální bezpečnostní inspekce, kterou bude provádět japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority, společnost Shikoku očekává, že do komerčního provozu by se blok mohl vrátit 7. září letošního roku.

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata se tak stal již pátým blokem, který byl restartován v rámci nových regulačních standardů zavedených v reakci na nehodu japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči z března roku 2011.

Prvním jaderným blokem, který byl v Japonsku pod novými regulačními standardy restartován, se stal v srpnu minulého roku první blok jaderné elektrárny Sendai, kterou provozuje společnost Kyushu Electric Power Company, přičemž v říjnu téhož roku ho následoval i druhý blok. Dalším restartovaným blokem se dne 29. ledna stal třetí blok JE Takahama společnosti Kansai Electric Power Company, o necelý měsíc později byl restartován i čtvrtý blok téže elektrárny, který byl ale po pouhých třech dnech provozu automaticky odstaven kvůli poruše na energetickém výstupu bloku. Dne 9. března letošního roku vydal oblastní soud příkaz k odstavení také třetího bloku jaderné elektrárny Takahama a elektrárna je tak od té doby mimo provoz.

Procesem restartu v současné době prochází dalších 20 japonských jaderných reaktorů. Prioritou je, aby byly nejdříve restartovány nejpotřebnější reaktory v prefekturách, které jsou jaderné energetice nejvíce nakloněny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..