Výstavbu olovem chlazeného rychlého reaktoru BREST-OD-300 započne ruská společnost Siberian Chemical Combine (SCC) v oblasti Seversk v roce 2017. Podle Alexandera Guseva, hlavního inženýra institutu research and demonstration energy complex (ODEK), je stavba součástí projektu Proryv neboli Průlom.

index
Vizualizace reaktoru BREST (zdroj: www.iaea.org)

Projekt Průlom zahrnuje vývoj zařízení pro výrobu a recyklaci paliva a výstavbu reaktoru BREST, což dohromady vytvoří pilotní demonstrační energetický komplex (pilot demonstration power complex – PDPC). Výstavba výrobního modulu pro husté nitridové palivo začala v srpnu roku 2014 a instalace vybavení začne na podzim letošního roku. Smlouvy na dodávku vybavení pro objekt reaktoru jsou ve fázi zadávacího řízení. Podle plánu má být reaktor spuštěn v roce 2020 a jednotka zpracování paliva v roce 2022, obojí podléhá schválení regulačním úřadem Rostechnadzor. Potřební pracovníci pro komplex budou školení na pobočce univerzity National Research Nuclear University (NRNU) v lokalitě Seversk, dále v institutu Moscow Engineering Physics Institute (MEPhl) a na univerzitě Tomsk Polytechnic University.

Gusev uvedl, že celý komplex bude obsahovat 44 budov, zhruba 35 z nich budou podpůrná zařízení – jako jsou nádrže, sanitární kontrola a další, která budou sloužit během všech tři fází projektu. Objekt výroby paliva by měl být dokončen do roku 2018. Práce na staveništi probíhají po celý den. V současné době na stavbě pracuje 894 lidí s účastí společností ze šesti měst na Sibiři a Uralu.

Mezitím na počátku roku 2017 bude zastaven a odstaven chemický a hutní závod (chemical and metallurgical plant  – CMP) společnosti SCC. Zařízení CMP bylo uvedeno do provozu v červenci roku 1961 a vyrábělo speciální produkty z uranu a plutonia. Někteří pracovníci závodu CMP se budou podílet na vyřazování z provozu/likvidaci. Ostatní, „kteří mají příslušné dovednosti pro nakládání s vysoce obohaceným uranem, plutoniem, jejich recyklovanými produkty a vysoce radioaktivním odpadem“ budou přesunuti do personálního plánu komplexu PDPC ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017.

Pokud jde o centrum Center of Competences závodu CMP, to bude v budoucnosti studovat a testovat technologická řešení pro výrobu a přepracování smíšeného paliva z nitridu uranu a plutonia pro výrobní/přepracující a recyklační moduly komplexu PDPC.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Ekologická opatření pro odstranění par olova budou asi náročná a to pro různé technologické operace. Uchycení vrstev olova na stěny nádob bylo asi odstraněno smíšením s jiným kovem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..