Komise New York State Public Service Commission (PSC) formálně schválila dokument Clean Energy Standard (CES), který výslovně uznává přínos jaderné energetiky jako bezemisního zdroje elektrické energie, čímž pomůže zajistit pokračující provoz jaderných elektráren s cílem splnění ambiciózních klimatických cílů.

Celebrating NY (Environmental Progress) 460
Zastánci dokumentu CES slaví jeho přijetí (zdroj: World Nuclear News)

Schválení standardu CES komisí PSC oznámil guvernér Andrew Cuomo. Podle standardu CES má do roku 2030 pocházet až 50 % vyrobené elektřiny ve státě New York z obnovitelných a dalších bezemisních energetických zdrojů. Podle guvernéra se jedná o nejkomplexnější a nejambicióznější plán na podporu čisté energetiky v historii státu.

Dokument CES výslovně uznává bezemisní produkci elektřiny ze dvou bloků jaderné elektrárny Nine Mile Point a z jednoblokové jaderné elektrárny James A Fitzpatrick jako zásadní ke splnění klimatických cílů. Další provoz zmíněných jaderných elektráren je ale i nadále ohrožen z ekonomického hlediska, a to převážně kvůli krátkodobé povaze deregulovaného energetického trhu a kvůli nízkým cenám elektřiny z plynových elektráren a z federálně dotovaných větrných zdrojů.

V rámci schváleného energetického standardu budou státem vlastněné společnosti a další energetičtí distributoři nakupovat „bezemisní kredity“ k zaplacení „vnitřní hodnoty bezemisní elektřiny z jaderných zdrojů“. Tyto kredity by měly zmíněným jaderným elektrárnám pomoci udržet se v provozu po dobu energetického přechodu ve státě New York. Politiku bezemisních kreditů tak podle očekávání přijmou také veřejně vlastněné společnosti New York Power Authority a Long Island Power Authority.

Energetický standard CES bude prosazovat také rozvoj obnovitelných zdrojů elektřiny. Po energetických dodavatelích bude požadovat získání kreditů za obnovitelnou energetiku, ze kterých budou financováni developeři s cílem podpořit investice do projektů z této oblasti. Mezi další směrnice standardu CES se řadí: rozvoj „certifikované čisté elektřiny“, která dává spotřebitelům možnost v případě zájmu vykupovat elektřinu pouze z čistých zdrojů; podpora pro projekty v oblasti energetické účinnosti; plány na výstavbu větrných elektráren na moři; a závazky na prosazování investic v oblastech skladování energetických paliv, rozvoje přenosové soustavy a dalších energetických technologií. K zajištění toho, že jsou plněny plány v oblastech ekonomických a environmentálních cílů, bude každé tři roky prováděno komplexní hodnocení.

„Stát New York přijal se standardem CES odvážné, jasné a ekonomicky efektivní kroky, které mu zajistí pozici národního leadera v oblasti čisté energetiky a zároveň které zajistí lepší životní prostředí v následujících desetiletích,“ podotknul guvernér. „Standard CES dokazuje, že je možné vyrábět dostatečné množství elektřiny pro moderní ekonomiku a zároveň bojovat s klimatickými změnami,“ dodal.

Investice společnosti Exelon

Společnost Exelon, která je provozovatelem jaderných elektráren Ginna a Nine Mile Point, potvrdila, že nyní, když je standard CES schválen, plánuje do těchto dvou elektráren na počátku příštího roku investovat kolem 200 milionů dolarů. Firma rovněž uvedla, že díky schválení dokumentu budou nyní moci pokračovat vyjednávání ohledně odkoupení jaderné elektrárny Fitzpatrick od společnosti Entergy. Právě odkoupení JE Fitzpatrick s varným reaktorem firmou Exelon je její poslední šance na udržení v provozu. Společnost Entergy totiž v minulosti oznámila, že jadernou elektrárnu Fitzpatrick plánuje uzavřít v lednu příštího roku, a to i navzdory tomu, že elektrárna má platnou povozní licenci až do roku 2034.

Bez schváleného standardu CES by jaderné elektrárny Ginna a Nine Mile Point byly v ohrožení předčasného odstavení z ekonomických důvodů, uvedla společnost Exelon.

„Dnešek je historickým dnem pro stát New York a energetický průmysl. Chtěli bychom poblahopřát guvernérovi Andrew Cuomovi a jeho vládě,“ prohlásil generální ředitel firmy Exelon Chris Crane. „Schválení standardu CES činí ze státu New York skutečného leadera v podpoře bezemisní energetiky, včetně obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky,“ podotkl.

Institut Nuclear Energy Institute (NEI) se sídlem ve Washingtonu přivítal newyorský energetický standard jak visionářský. Podle institutu pomůže dokument CES stanovit významný precedens pro další snahy na snížení emisí oxidu uhličitého. „Vláda guvernéra Cuoma a komise PSC správně uznaly jadernou energetiku jako nepostradatelný bezemisní energetický zdroj. I další státy USA by měly vážně uvažovat o přijetí obdobné energetické politiky,“ uvedl generální ředitel institutu NEI Marv Fertel.

„Reaktory v některých částech USA jsou pod velkým ekonomickým tlakem, protože jejich atributy nejsou energetickým trhem dostatečně ohodnoceny, navíc musí čelit cenové konkurenci ze strany levného zemního plynu, jehož ceny klesly na historická minima, a silně dotovaných obnovitelných zdrojů. Zákonodárci a vlády ostatních států by tak měli pečlivě prostudovat energetický standard státu New York CES a tvrdě pracovat na přijmutí podobných politik, které zajistí zachování těchto důležitých čistých energetických zdrojů,“ dodal Fertel.

Stále dlouhá cesta

Klimatolog James Hansen z Kolumbijské univerzity byl mezi těmi, kteří podpořili rozhodnutí komise PCS. Schvální dokumentu CES popsal jako důležité vítězství v boji za zachování jaderných elektráren ve státě New York. „Udělat správnou věc vyžaduje někdy kontroverzní rozhodnutí a myslím, že to je i případ standardu CES,“ uvedl, přičemž dodal, že rozhodnutí vlády guvernéra Cuoma a komise PCS bylo odvážným aktem upřednostnění veřejného dobra před veřejným prospěchem. „Kalifornie, Illinois, Massachusetts, Nebraska, Ohio a další státy Spojených států amerických by si měly všimnout příkladu státu New York – jak má vypadat opravdový krok v boji proti změnám klimatu,“ řekl.

Mike Shellenberger, ředitel organizace Environmental Progress environmental research and policy organisation, uvedl, že newyorská iniciativa by se měla stát inspirací pro environmentalisty a lidi, kteří se snaží zachránit ohrožené jaderné elektrárny v Illinois, Kalifornii a dalších státech.

Zároveň s tím ale podotkl, že přijatý standard CES stále jadernou energetiku určitým způsobem diskriminuje. Nezahrnuje ji totiž mezi čisté energetické zdroje pro dlouhodobý horizont. „Kdyby stát New York zahrnul jadernou energetiku mezi dlouhodobé čisté zdroje, mohl by se podíl čistých zdrojů na energetickém mixu v roce 2030 zásadně zvýšit,“ poznamenal s tím, že obnovitelné zdroje dostanou stále mnohem více dotací než jádro.

„Zatímco nyní jsme vděčni guvernérovi Cuomovi a komisi PSC za správný krok vpřed, environmentalisté zajímající se o klima by to měli brát pouze jako dočasné vítězství,“ uvedl Shellenberger.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Věřím, že to bude příklad i pro ostatní státy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..