Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl jak čistý zisk, tak tržby. Zisk se snížil o 10 % na částku 13,8 miliardy korun a tržby poklesly o 5,6 miliardy na 98,9 miliardy korun. Firma uvedla, že hlavním důvodem poklesu byly nižší prodejní ceny elektřiny a odstávky jaderných elektráren. Martin Novák, finanční ředitel skupiny ČEZ, dne 9. srpna uvedl, že dopad odstávek do celoročního provozního zisku EBITDA v tomto roce bude přesahovat tři miliardy korun – v porovnání s výrobou bloků na plný výkon.

08-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Skupina ČEZ v minulém roce rozšířila především v Jaderné elektrárně Dukovany kontroly svarů, neboť v jejichž dokumentaci byly zjištěny nesrovnalosti. Technici také provádějí zkoušky zařízení. Dále firma uskutečňuje investice, které je třeba dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení pro provoz tří ze čtyř výrobních bloků elektrárny. Podle Michala Šnobra, energetického poradce J&T Banky, mohou celkové dopady odstávek tuzemských jaderných elektráren mezi lety 2015-2017 činit až deset miliard korun. Prohlásil: „Každému dojde, že za škodu deset miliard korun nemůžou být v ČEZ odpovědní, aniž bych se jich chtěl nějak dotknout, uklízečka nebo vrátný. Takováhle škoda musí padnout na hlavy nejvyššího vedení.“

Analytici výsledky firmy přijali negativně a uvedli, že jsou pod očekávání trhu. Rovněž upozornili na to, že skupina ČEZ snížila odhad celoročního provozního zisku EBITDA z částky 60 na 58 miliard korun. Analytik Fio banky Jan Raška uvedl: „Očekávali jsme, že výhled bude ponechán.“ Na tyto výsledky reagovaly i firemní akcie. Do 11:00 hodin klesly o 2,42 % na 440 korun, v odpoledních hodinách se jejich cena stabilizovala.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..