Státní regulátoři schválili žádost společnosti Georgia Power ohledně odečtení nákladů z daní na provedení předběžných průzkumných činnosti a licenčních prací v hodnotě 99 milionů dolarů pro novou jadernou elektrárnu, která se má nacházet v lokalitě Stewart County na jihozápadě státu Georgia.

1
Logo společnosti Georgia Power (zdroj: telfair.org)

Práce mají být dokončeny v polovině roku 2019, přičemž zahrnovat budou provedení několika studií proveditelnosti včetně příprav na získání kombinované provozní a stavební licence (combined operating licence – COL) pro novou elektrárnu. Společnost Georgia Power pak bude muset v roce 2019 zařadit do svého plánu integrated resources plan (IRP) také zprávu o průběhu těchto prací.

Na počátku tohoto roku společnost Georgia Power oznámila, že začala s předběžnými pracemi – včetně geologických studií a studií ohledně vodních zdrojů na pozemku o rozloze 2 800 hektarů v lokalitě Stewart County nacházející se u řeky Chattahoochee jižně od města Columbus ve státě Georgia. Firma uvedla, že začala vyhodnocovat vhodnost lokality pro výstavbu nové jaderné elektrárny s tím, že chce maximálně využít zkušenosti z výstavby jaderné elektrárny Vogtle, u které jen samotný proces získání kombinované licence COL trval sedm let. Paul Bowers, generální ředitel firmy, uvedl, že elektrárna bude postavena nejdříve po roce 2030.

Komisař Stan Wise, který navrhl jednání na schválení žádosti od společnosti Georgia Power, prohlásil: „Již jsme se mohli několikrát přesvědčit, jak to vypadá, když státní úřady neprovedou náročná a potřebná rozhodnutí. Jakmile úřady sklouznou k odkládání těchto rozhodnutí, místní infrastruktura se začne rozpadat a investiční síla slábne. Můžeme debatovat nad tím, jak je moudré a správné odstavovat uhelné elektrárny, ale stále je musíme nahradit něčím, co bude vhodné a finančně dostupné. Jaderná energie zůstává mezi nejlevnějšími energetickými zdroji s 92% faktorem využití a prakticky nulovými emisemi.“

Komise PSC schválila také revizi plánu IRP společnosti Georgia Power, která zahrnuje výstavbu dalších 1 600 MWe kapacit v obnovitelných zdrojích do roku 2021. Předseda komise Public Service Commission Chuck Eaton o revidovaném plánu IRP prohlásil: „Revidovaný plán IRP zajistí rovnováhu mezi spolehlivým energetickým zajištěním zákazníků společnosti Georgia Power a správným energetickým mixem.“

Další člen komise PSC Tim Echols zdůraznil svůj závazek k zajištění diverzifikovaných, stabilních, dostupných a čistých energetických dodávek. „Podle mého názoru dává kombinace jaderné energetiky s obnovitelnými zdroji smysl,“ uvedl.

Společnost Southern Company, dceřiná společnost firmy Georgia Power, provozuje v současné době dva bloky v jaderné elektrárně Vogtle nacházející se na východě státu Georgia a dva bloky v jaderné elektrárně Hatch, která se nachází v jihovýchodní části státu. Kromě toho jsou v jaderné elektrárně Vogtle stavěny dva bloky s reaktory AP1000 od americké firmy Westinghouse. Tyto bloky mají podle plánů do provozu vstoupit v letech 2019 a 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..