Společnost Exelon převezme vlastnictví a provoz jaderné elektrárny James A Fitzpatrick v severní části státu New York od společnost Entergy. Dohoda v hodnotě 110 milionů dolarů byla uzavřena po přijmutí energetické koncepce Clean Energy Standard (CES), která podporuje zachování provozu současných jaderných elektráren.

fitzp 460
JE Fitzpatrick (zdroj: World Nuclear News)

V rámci dohody přenese společnost Entergy provozní licenci jaderné elektrárny Fitzpatrick pod společnost Exelon, která v New Yorku již provozu jaderné elektrárny Nine Mile Point a Ginna. Transakci nyní musí schválit ještě regulační úřad a několik dalších státních a federálních agentur. Očekává se, že transfer vlastnictví elektrárny bude dokončen ve druhém čtvrtletí příštího roku.

V listopadu minulého roku společnost Entergy oznámila své plány na uzavření jaderné elektrárny Fitzpatrick s jedním reaktorem o výkonu 838 MWe z ekonomických důvodů. Datum ukončení provozu společnost stanovila na leden příštího roku. Energetický standard CES přijatý v minulém týdnu newyorkskou komisí Public Service Commission výslovně uznává přínos zdejších jaderných elektráren – dvoublokové JE Nine Mile Point, jednoblokové JE Ginna a jednoblokové JE Fitzpatrick – jako zásadní pro splnění klimatických cílů. Nová energetická strategie tak poskytuje mechanizmy, které zajistí, že jaderné elektrárny, jejichž provoz je z ekonomických důvodů ohrožen, zůstanou i nadále v provozu. Jaderná energetika v poslední době trpí krátkodobým charakterem deregulovaného trhu, přičemž ji ekonomicky ohrožuje konkurence z plynových elektráren (cena plynu dosahuje v současné době historických minim) a z federálně dotovaných větrných elektráren.

Společnost Exelon nedávno naznačila, že v případě schválení dokumentu CES bude investovat do jaderných elektráren ve státě New York stovky milionů dolarů. Mezi tyto investice se nyní přidala i výměna paliva v jaderné elektrárně Fitzpatrick v lednu roku 2017. „Jsme potěšeni, že jsme dosáhli shody na pokračujícím provozu jaderné elektrárny Fitzpatrick,“ řekl generální ředitel firmy Exelon Chris Crane.

Generální ředitel společnosti Entergy Leo Danault uvedl, že prodej elektrárny je v nejlepším zájmu akcionářů obou společností. Obě firmy se rovněž shodly na tom, že velký podíl na úspěšném uzavření dohody má schválení energetické koncepce CES. „Chtěli bychom poděkovat guvernérovi státu New York Andrew Cuomovi a jeho vládě za to, že byli progresivní ve snaze uznat hodnotu bezemisní energie produkované jadernými elektrárnami,“ podotknul Danault.

Crane následně dodal: „Děkujeme guvernérovi Andrew Cuomovi a jeho vládě za účast na záchraně jaderné elektrárny Fitzpatrick. Jeho vedení při prosazování energetického standardu CES a zachování provozu bezemisních zdrojů umístil stát New York do pozice národního leadera v boji za čistou energetiku.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..