Francouzská společnost EDF prodloužila dobu amortizace své flotily 900MWe jaderných reaktorů ze 40 let na 50 let, oznámila firma na konci měsíce července, zatímco zveřejnila své výsledky za první pololetí roku 2016.

0,,16275502_303,00
JE Fessenheim (zdroj: www.dw.com)

Společnost uvedla, že během prvních šesti měsíců tohoto roku „byly splněny všechny technické, ekonomické i správní podmínky nezbytné ke sjednocení doby amortizace francouzské jaderné flotily s průmyslovou strategií skupiny.“

Dále firma dodala: „ Konsolidované účetní výkazy k 30. červnu 2016 – schválené představenstvem dne 28. července 2016 – zahrnovaly prodloužení doby amortizace 9000MWe reaktorů ze 40 let na 50 let, výjimkou je od 1. ledna 2016 JE Fessenheim. Konsolidovaný účetní výkaz nezahrnuje rozhodnutí ohledně povolení pokračování provozu, jenž bude učiněno blok po bloku francouzským regulačním úřadem (ASN) během kontroly vždy po deseti letech.“

Společnost EDF uvedla, že prodloužení doby amortizace mělo vliv na její příjmový výkaz o snižování nákladů na odpisování aktiv. Prodloužení také zvýšilo čistý příjem společnosti EDF, s výjimkou jednorázových položek, o 0,3 miliardy v první polovině roku 2016 a předpokládá se, že povede ke zvýšení odhadem o 0,6 miliardy za celý rok. Vliv na rozvahu odpovídá snížení hodnoty v jaderných rezervách o 2,1 miliardy euro k 1. lednu.

Společnost sdělila, že prodloužení doby amortizace je součástí její průmyslové strategie k prodloužení provozní doby francouzské flotily jaderných elektráren nad 40 let. „Strategie je založena na technických možnostech těchto zařízení zůstat v provozu nejméně po dobu 50 let za podpory mezinárodních měřítek a progresivních investicí uskutečněných v rámci programu s názvem “Grand Carénage“, uvedla společnost EDF. Firma oznámila svůj program pro prodloužení provozní doby existující flotily reaktorů ve Francii v roce 2011.

Doba odpisu novějších sérií reaktorů o výkonu 1300MWe a 1450MWe aktuálně zůstává na 40 letech, protože podmínky pro prodloužení zatím nebyly splněny, poznamenala společnost. „Pozdější rozšíření doby odpisů ostatních novějších sérií zůstává součástí průmyslové strategie skupiny, která bude prováděna v souladu s cíli energetické politiky,“ dodala firma.

V červenci roku 2009 úřad ASN schválil společnosti EDF obecný bezpečnostní set pro čtyřicetiletý provoz 900MWe bloků založený na generickém posouzení 34 reaktorů, nicméně jednotlivé reaktory musejí stále projít vlastní desetiletou kontrolou. První blok JE Tricastin se stal prvním takovým reaktorem, který dokončil svoji třetí desetiletou zkoušku v roce 2010. Byl následován reaktorem v prvním bloku JE Fessenheim v roce 2011. Nicméně, podle francouzského zákona ohledně transformace energetiky JE Fessenheim – nejstarší francouzská jaderná elektrárna – bude uzavřena do konce tohoto roku.

Společnost EDF uvádí, že celková výroba z její francouzské flotily reaktorů byla v první polovině roku 2016 celkem 205,2 TWh, což je o 5,2 TWh méně v porovnání se stejným obdobím v roce 2015, a to v důsledku mírného počasí a prodloužených odstávek některých bloků pro další kontroly. Firma předpovídá, že za letošní rok vyrobí zhruba na 395-400 TWh, což je méně než dřívější odhad 408-412 TWh. Mezitím výroba elektřiny z její britské flotily reaktorů byla zvýšena o 1,8 % na 30,9 TWh během první poloviny tohoto roku.

Tržby skupiny EDF dosáhly výše 36,659 miliard euro v první polovině roku 2016, o 5,7 % méně v porovnání s první polovinou roku 2015. Zároveň zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací činil celkem 8,944 miliardy, oproti loňskému zisku ve výši 9,147 miliardy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..