Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny dosáhl dne 17. srpna poprvé plného výkonu. Podle plánu má rychlý reaktor BN-800 do komerčního provozu vstoupit později v tomto roce.

Beloyarsk 4 - BN800 - control room - 460  (Rosenergoatom)
Bloková dozorna čtvrtého bloku Bělojarské JE (zdroj: World Nuclear News)

Provozovatel elektrárny, společnost Rosenergoatom, uvedl: „Nyní na bloku začne série komplexních testů vykonávaných při nominálním výkonu. Tyto testy jsou posledním důležitým bodem v rámci příprav na vstup do komerčního provozu.“ Společnost pak dodala: „Během patnáctidenní série testů musí blok potvrdit, že je schopen být trvale provozován na nominálním výkonu v souladu s projektovými parametry bez jakékoliv nestandardní odchylky.“

Poprvé byl reaktor BN-800 na minimální kontrolovatelný výkon přiveden v červnu roku 2014, přičemž tehdy se plánoval začátek komerčního provozu na konci téhož roku. V prosinci roku 2014 ale společnost Rosenergoatom oznámila, že před zahájením komerčního provozu bloku bude palivo pro reaktor BN-800 muset podstoupit ještě další vývoj. Podruhé byl reaktor na minimální kontrolovaný výkon přiveden v srpnu minulého roku a znovu pak v listopadu, přičemž připojení k síti nakonec proběhlo dne 10. prosince roku 2015.

Od počátku letošního roku během postupného zvyšování výkonu vyrobil čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny již více než 1,3 TWh elektřiny. Za celý rok 2016 je pak plánována výroba ve výši 3,5 TWh.

Rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800 o výkonu 789 MWe je poháněn jaderným palivem se smíšenými oxidy uranu a plutonia. Palivo je navrženo tak, aby se v něm za provozu produkovaly další štěpné materiály využitelné pro pohon reaktoru. Výkon reaktoru BN-800 překonává v současnosti druhý nejvýkonnější rychlý reaktor BN-600, který pracuje ve třetím bloku Bělojarské jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..