Rusko dosáhlo dalších dvou milníků na své cestě k uzavření jaderného palivového cyklu. Závod Mashinostroitelny (MSZ), který je součástí ruského výrobce jaderného paliva TVEL, dokončil akceptační testy komponent pro své experimentální palivové soubory se smíšeným nitridovaným palivem ETVS-14 a ETVS-15 určené pro rychlé reaktory BREST a BN. Závod MSZ pak dále oznámil začátek vývojových prací na technickém designu absorpčních elementů aktivní zóny reaktoru BREST-OD-300.

BREST-300-420-NIKIET
Řez konstrukcí reaktoru BREST-300 (zdroj: World Nuclear News)

Ruské vládní nařízení publikované na začátku tohoto měsíce naznačuje, že země hodlá do roku 2030 postavit dalších 11 nových jaderných bloků, včetně dvou rychlých sodíkem chlazených reaktorů BN-1200. Bloky s těmito reaktory mají být vybudovány v Bělojarské a Jihouralské jaderné elektrárně.

Vládní nařízení rovněž schvaluje vybudování zařízení na produkci hustého uranovo-plutoniového nitridovaného paliva a v roce 2025 začátek výstavby reaktorů BREST-OD-300. Reaktor BREST-OD-300 je součástí projektu ruské státní jaderné korporace Rosatom s názvem “Proryv“, neboli “Průlom“, jehož cílem je uzavření jaderného palivového cyklu. V případě úspěchu projektu by se významně snížilo množství radioaktivního odpadu produkovaného jadernou energetikou. Projekt Průlom se sestává z vývoje zařízení na výrobu/přepracování hustého uranovo-plutoniového nitridovaného paliva pro rychlé reaktory, vývoje a výstavby jaderné elektrárny s reaktorem BREST a zařízení na zpracování použitého jaderného paliva.

Společnost TVEL v říjnu minulého roku oznámila, že její závod MSZ vyrobil prototypy experimentálních palivových souborů ETVS-12 a ETVS-13 určených pro rychlý olovem chlazený reaktor BREST-OD-300, který vyvíjí institut N. A. Dollezhal Research and Development Institute of Power Engineering (NIKIET).

Sestavování experimentálních palivových souborů bude probíhat v závodě Siberian Chemical Combine, který rovněž patří pod ruskou palivovou společnost TVEL. Později pak budou soubory ETVS-14 a ETVS-15 instalovány na zkušební provoz v reaktoru BN-600, který se nachází v Bělojarské jaderné elektrárně.

Závod MSZ uvedl, že v tomto roce vyrobil komponenty pro čtyři palivové soubory: ETVS-12 až ETVS-15. V příštím roce je pak naplánována výroba komponentů pro soubory ETVS-16 až ETVS-21.

Kromě palivových souborů má závod MSZ vyrobit také absorpční element PEL. Kontrakt na jeho výrobu v hodnotě 371 milionů dolarů obdržel závod MSZ od korporace Rosatom dne 19. srpna přičemž dokončený má být 1. prosince letošního roku. Společnost TVEL popsala absorpční element PEL jako prvek aktivní zóny reaktoru navržený na kontrolování reaktivity za využitím materiálů absorbujících neutrony.

Jaderný reaktor BREST-OD-300 bude součástí energetického pilotního komplexu ODEK, který se staví v lokalitě chemického kombinátu Siberian Chemical Combine v tomské oblasti.

Ruská státní jaderná korporace Rosatom dále oznámila, že asociace World Association of Nuclear Operators (WANO) začala s plánovanou inspekcí na Bělojarské jaderné elektrárně, která se nachází v regionu Sverdlovsk v centrální části Ruska. V elektrárně se nachází dva odstavené bloky, jeden blok v komerčním provozu a jeden blok v procesu spouštění. Čtvrtý blok elektrárny byl k síti poprvé připojen v prosinci minulého roku. V tomto bloku se nachází reaktor BN-800 o výkonu 789 MWe, který je poháněn palivem typu MOX, které je uzpůsobeno tak, aby při jeho vyhořívání vznikaly nové štěpné produkty opětovně použitelné v jaderných reaktorech.

V plánu je také výstavba pátého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-1200, který bude využívat větší palivové soubory než je tomu u reaktorů BN-600 a BN-800, a zároveň bude mít zjednodušenou proceduru výměny paliva. Ruská inženýrská společnost OKBM Afrikantov vyvíjí reaktory BN-1200 jako další krok k budoucím reaktorovým designům čtvrté generace.

Tým z asociace WANO se sestává z 26 jaderných odborníků vedených směnovým inženýrem Jihoukrajinské jaderné elektrárny Vladimirem Bandurkem. Dále se v týmu nacházejí odborníci z Bulharska, České republiky, Francie, Maďarska, Íránu, Japonska, Mexika, Slovenska, Ukrajiny a z ruských jaderných elektráren Balokovo, Kalinin, Rostov a Smolensk.

Rosatom uvedl, že tým má za úkol identifikovat oblasti, které je dále potřeba zlepšovat. Odborníci se tak zaměřují na administrativu, provoz, údržbu, inženýrskou podporu, radiační ochranu, možnosti zlepšení výrobních a servisních zkušeností, chemické hospodářství, výcvik zaměstnanců, kvalifikaci personálu, požární bezpečnost a havarijní připravenost. Inspekce má být dokončena dne 2. září letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..