Středa, 30 září
Shadow

Rusko chce do roku 2030 postavit 11 nových reaktorů

Ruská vláda publikovala dne 9. srpna nařízení, které naznačuje, že země plánuje do roku 2030 postavit až 11 nových jaderných reaktorů – včetně dvou rychlých sodíkem chlazených reaktorů typu BN-1200. Dokument, který se zabývá místními plány pro energetiku v období do roku 2030, rovněž podtrhl 6 bodů spojených s radioaktivním odpadem.

1110803 03.05.2012 Сборка реактора в "чистой зоне" энергоблока БН-800 на Белоярской атомной электростанции (БАЭС). Павел Лисицын/РИА Новости
Reaktor BN-800, z něhož bude design reaktoru BN-1200 vycházet (zdroj: Rosatom)

Mezi zmiňovaných 11 nových jaderných reaktorů se nepočítají ty, které se již nyní staví v jaderných elektrárnách Kaliningrad, Novovoroněž, Leningrad a Rostov, a nepočítá se mezi ně ani plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která se staví v Baltických loděnicích. Reaktory typu BN-1200 mají být postaveny v Bělojarské a Jihouralské jaderné elektrárně.

Dokument rovněž schvaluje výstavbu zařízení na produkci uranovo-plutoniového nitridového paliva a výstavbu rychlého reaktoru BREST-OD-300, která má začít v roce 2025. Právě reaktor BREST-OD-300 je součástí projektu ruské státní jaderné korporace Rosatom s názvem ‚Proryv‘ neboli ‚průlom‘, jehož cílem je uzavření jaderného palivového cyklu. V případě úspěchu tohoto projektu by se minimalizovalo množství radioaktivního odpadu pocházejícího z jaderné energetiky.

Dále vydaný dokument schvaluje výstavbu bloku s reaktorem VVER-600 na jaderné elektrárně Kola a realizaci celkem sedmi jaderných bloků s reaktory VVER-TOI v jaderných elektrárnách Kola II, Smolensk II, Nižnij Novgorod, Kostroma a v plánované jaderné elektrárně Tatar.

Ruská jaderná inženýrská společnost OKBM Afrikantov vyvíjí reaktor BN-1200 jako další evoluční krok k reaktorovým designům budoucnosti.  Podle plánů má být tento reaktor poprvé do komerčního provozu uveden v roce 2025 v závislosti na zkušenostech získaných z provozu čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800 o výkonu 789 MWe.

Společnost Atomenergoprojekt odhalila reaktorový design VVER-TOI v roce 2010. Design vychází z reaktorů VVER-1200. Mezi vylepšení, která VVER-TOI přináší, patří: vylepšená tlaková nádoba reaktoru, zvýšený tepelný výkon na 3 300 MWt, zvýšený elektrický výkon na 1 255-1 300 MWe, vylepšená konstrukce aktivní zóny reaktoru, zvýšená spolehlivost chlazení, další zlepšení pasivních bezpečnostních systémů s 72 hodinovým obdobím, které reaktor v případě ztráty napájení vydrží bez jakéhokoliv vnějšího zásahu, nižší stavební a provozní náklady a zkrácená čtyřicetiměsíční doba výstavby. Bloky jsou navrženy na pohon nízkootáčkových turbosoustrojí.

Státní dekret datovaný k 1. srpnu letošního roku zahrnuje také schválení pro výstavbu skladů radioaktivních odpadů třetí a čtvrté kategorie (málo a středně radioaktivní odpad) postavených těsně pod povrchem země.  Skladiště mají být vybudována v závodech Ural Electrochemical Integrated Plant (kapacita 48 000 metrů krychlových), Mayak (kapacita 100 000 metrů krychlových) a Siberian Chemical Combine (kapacita 200 000 metrů krychlových).

Další – tentokrát podpovrchové úložiště pro málo a středně radioaktivní odpady s kapacitou 50 000 metrů krychlových – bylo schváleno pro lokalitu Sosnovy Bor v Leningradské oblasti.

Nakonec dokument schválil výstavbu hlubinného úložiště pro radioaktivní odpady první kategorie s kapacitou 4 500 metrů krychlových a pro odpady druhé kategorie s kapacitou 155 000 metrů krychlových v Nižněkanském granitoidním skalním masivu v Krasnojarském regionu.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..