Ruská vláda publikovala dne 9. srpna nařízení, které naznačuje, že země plánuje do roku 2030 postavit až 11 nových jaderných reaktorů – včetně dvou rychlých sodíkem chlazených reaktorů typu BN-1200. Dokument, který se zabývá místními plány pro energetiku v období do roku 2030, rovněž podtrhl 6 bodů spojených s radioaktivním odpadem.

1110803 03.05.2012 Сборка реактора в "чистой зоне" энергоблока БН-800 на Белоярской атомной электростанции (БАЭС). Павел Лисицын/РИА Новости
Reaktor BN-800, z něhož bude design reaktoru BN-1200 vycházet (zdroj: Rosatom)

Mezi zmiňovaných 11 nových jaderných reaktorů se nepočítají ty, které se již nyní staví v jaderných elektrárnách Kaliningrad, Novovoroněž, Leningrad a Rostov, a nepočítá se mezi ně ani plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která se staví v Baltických loděnicích. Reaktory typu BN-1200 mají být postaveny v Bělojarské a Jihouralské jaderné elektrárně.

Dokument rovněž schvaluje výstavbu zařízení na produkci uranovo-plutoniového nitridového paliva a výstavbu rychlého reaktoru BREST-OD-300, která má začít v roce 2025. Právě reaktor BREST-OD-300 je součástí projektu ruské státní jaderné korporace Rosatom s názvem ‚Proryv‘ neboli ‚průlom‘, jehož cílem je uzavření jaderného palivového cyklu. V případě úspěchu tohoto projektu by se minimalizovalo množství radioaktivního odpadu pocházejícího z jaderné energetiky.

Dále vydaný dokument schvaluje výstavbu bloku s reaktorem VVER-600 na jaderné elektrárně Kola a realizaci celkem sedmi jaderných bloků s reaktory VVER-TOI v jaderných elektrárnách Kola II, Smolensk II, Nižnij Novgorod, Kostroma a v plánované jaderné elektrárně Tatar.

Ruská jaderná inženýrská společnost OKBM Afrikantov vyvíjí reaktor BN-1200 jako další evoluční krok k reaktorovým designům budoucnosti.  Podle plánů má být tento reaktor poprvé do komerčního provozu uveden v roce 2025 v závislosti na zkušenostech získaných z provozu čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800 o výkonu 789 MWe.

Společnost Atomenergoprojekt odhalila reaktorový design VVER-TOI v roce 2010. Design vychází z reaktorů VVER-1200. Mezi vylepšení, která VVER-TOI přináší, patří: vylepšená tlaková nádoba reaktoru, zvýšený tepelný výkon na 3 300 MWt, zvýšený elektrický výkon na 1 255-1 300 MWe, vylepšená konstrukce aktivní zóny reaktoru, zvýšená spolehlivost chlazení, další zlepšení pasivních bezpečnostních systémů s 72 hodinovým obdobím, které reaktor v případě ztráty napájení vydrží bez jakéhokoliv vnějšího zásahu, nižší stavební a provozní náklady a zkrácená čtyřicetiměsíční doba výstavby. Bloky jsou navrženy na pohon nízkootáčkových turbosoustrojí.

Státní dekret datovaný k 1. srpnu letošního roku zahrnuje také schválení pro výstavbu skladů radioaktivních odpadů třetí a čtvrté kategorie (málo a středně radioaktivní odpad) postavených těsně pod povrchem země.  Skladiště mají být vybudována v závodech Ural Electrochemical Integrated Plant (kapacita 48 000 metrů krychlových), Mayak (kapacita 100 000 metrů krychlových) a Siberian Chemical Combine (kapacita 200 000 metrů krychlových).

Další – tentokrát podpovrchové úložiště pro málo a středně radioaktivní odpady s kapacitou 50 000 metrů krychlových – bylo schváleno pro lokalitu Sosnovy Bor v Leningradské oblasti.

Nakonec dokument schválil výstavbu hlubinného úložiště pro radioaktivní odpady první kategorie s kapacitou 4 500 metrů krychlových a pro odpady druhé kategorie s kapacitou 155 000 metrů krychlových v Nižněkanském granitoidním skalním masivu v Krasnojarském regionu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..