Indický premiér Narendra Modi a ruský prezident Vladimír Putin prostřednictvím videokonference dne 10. srpna letošního roku oficiální uvedli do provozu první blok indické jaderné elektrárny Kudankulam. Blok s reaktorem VVER-1000 dodává do sítě elektřinu v rámci zkušebního provozu už od 31. prosince roku 2014. Jadernou elektrárnu Kudankulam staví ruská společnost Atomstroyexport, která je dceřinou firmou ruské státní jaderné korporace Rosatom, a indická firma Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL).

TSS_3600
JE Kudankulam (zdroj: Rosatom)

Kontrakt na výstavbu JE Kudankulam podepsala Indie ještě se Sovětským svazem v roce 1988. Výstavba elektrárny však začala až v roce 1997, a to kvůli politickým a ekonomickým důvodům spojeným s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991. Výstavba dvou bloků byla později v září roku 2011 přerušena kvůli protestům místních obyvatel. Práce na elektrárně byly obnoveny v březnu roku 2012.

Ředitel jaderné elektrárny Kudankulam R. S. Sundar uvedl, že druhý blok elektrárny bude připraven k provozu na konci letošního srpna. První kritičnosti tento blok dosáhl 10. července letošního roku – poté, co získal všechna potřebná regulační a zákonná povolení. Na blocích nyní probíhají různé testy a inspekce, po kterých bude blok připojen k síti a následně bude postupně pod dohledem regulačního úřadu Atomic Energy Regulatory Board (AERB) zvyšován jeho výkon až na nominální hodnotu.

Premiér Modi uvedl, že první blok jaderné elektrárny Kudankulam byl důležitým milníkem v pokračujících snahách Indie rozvíjet čistou energetiku. „Vždy jsem si hluboce vážil naší spolupráce s Ruskem a jsem rád, že jsme společně dokončili první blok JE Kudankulam. Je to jeden ze signálů, který poukazuje na naši snahu společně rozvíjet čisté zdroje elektřiny,“ uvedl.

Dodal, že oficiální uvedení bloku do provozu značí další milník v indicko-ruských vztazích. „Úspěšné dokončení elektrárny není jen dalším důkazem síly našeho privilegovaného strategického partnerství, ale také oslavou našeho blízkého přátelství. A to je teprve začátek naší spolupráce v této oblasti,“ uvedl. Dále pak dodal, že v lokalitě jaderné elektrárny Kudankulam bude podle plánů vybudováno dalších 5 jaderných bloků.

Premiér dále poznamenal, že první blok JE Kudankulam o výkonu 1000 MWe je nejvýkonnějším energetickým blokem v Indii. „I v následujících letech jsme rozhodnuti pokračovat s naším ambiciózním jaderným programem. Jenom v samotné jaderné elektrárně Kudankulam je naplánována výstavba ještě dalších pěti 1000MWe bloků. V rámci naší spolupráce bychom pak rádi postavili ještě několik velkých jaderných elektráren.“

Ruský prezident Putin uvedl, že jaderná energetika je důležitou součástí privilegovaného strategického partnerství s Indií a je velmi důležitá pro rozvoj obou zemí. „Naše spolupráce není pouze o budování jaderných elektráren a jejich uvádění do provozu, ale také o realizaci rozsáhlých projektů na rozvoj indických technologií pro jaderný sektor. Pracujeme tak i v oblastech transferu jaderných znalostí a výcviku zaměstnanců a jaderných specialistů.“

Putin dále uvedl, že Rusko a Indie mají v jaderném sektoru velké plány. „V únoru letošního roku byly zahájeny práce na výstavbě třetího a čtvrtého bloku JE Kudankulam. Podepsání rámcové dohody a úvěrového protokolu pro třetí fázi projektu jaderné elektrárny Kudankulam plánujeme na konci tohoto roku. Rád bych připomněl, že tato elektrárna je financována z fondů poskytnutých Ruskou federaci. Z celkových projektových nákladů Rusko poskytuje kolem 85 %,“ řekl Putin.

Na výstavbě jaderné elektrárny Kudankulam se významně podílely i české firmy. Například dodávky společnosti Arako činily přes 2 milióny korun. Dále zde byly použity čerpací agregáty společnosti Sigma Group, kabely společnosti KABELOVNA KABEX a vysokotlaké ohříváky firmy Vítkovice a.s.

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

 

Zdroj: World Nuclear News, Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..