Průzkumy pro výběr nejvhodnějšího místa pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu pokračují, a to ve všech sedmi českých lokalitách – ačkoliv pět z nich podalo na stát žalobu. Tuto informaci sdělil ČTK starosta obce Chanovice Petr Klásek (BEZPP), který je už 14. rokem jedním z hlavních odpůrců plánované stavby, spolu s náměstkem plzeňského hejtmana a místostarostem obce Žihle na Plzeňsku Ivo Grünerem (ČSSD). V Plzeňském kraji se nacházejí dvě ze sedmi zvažovaných oblastí.

uloziste
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu (zdroj: ČT)

Minulý čtvrtek se setkal Jan Mládek, ministr průmyslu (ČSSD), se zástupci obcí ze všech zvažovaných lokalit. V polovině července ministr učinil prohlášení o tom, že bude průzkum v pěti oblastech pozastaven a bude pokračovat pouze v lokalitě Kraví Hora a Horka na Vysočině. Starostové uvedli, že ministr své prohlášení na setkání mírnil. Ministerstvo následně prohlásilo, že výběr není definitivní. Ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák uvedl, že průzkumy budou v omezeném rozsahu dokončeny v letošním roce a do začátku roku 2018 se vyhodnotí.

Klásek sdělil: „Pan ministr upřesnil, že to, co proběhlo médii, byly šumy.“ Grüner však uvedl, že ministr Mládek řekl, že úložiště opravdu nevznikne tam, kde ho občané nechtějí a dále dodal: „S tím, že bude rád, aby všichni dál diskutovali v pracovní skupině (pro dialog o úložišti), aby se řeklo, za jakých podmínek to někde jednou bude a jaké budou kompenzace.“ Vyjádření starostů k celé kauze má proběhnout do konce září.

Oba uvedli: „Povrchové průzkumy běží pořád a všude.“ Grüner doplnil, že se jedná o neinvazivní techniky, sondy do tří metrů. Povrchové průzkumy musejí pokračovat, protože nejsou hotové, sdělil. Hloubkové geologické průzkumy však ještě nezačaly. Průzkumy jsou nutné, neboť každý stát se musí nějak postarat o odpad. Klásek řekl: „Souhlasím. Ale největší průšvih je, že jak s námi (SÚRAO) začali přezíravě jednat na začátku, tak v tom pokračují.“ Žihle vnímá diskuze se SÚRAO jako vstřícné.

Starosta obce Žihle František Procházka (Sdružení nezávislých kandidátů – Obec Žihle) prohlásil: „Až budeme mít všechny informace a budeme vědět, jestli to u nás vůbec může být, tak pak se pojďme bavit o tom, jestli to tam lidé chtějí.“ Následně by obec vyhlásila referendum. Klásek sdělil, že v případě, kdy SÚRAO požádá o setkání s občany, obec ho vždy zorganizuje. Správě do toho nemluví, poté k tomu vydá usnesení.

Obce z pěti lokalit podaly v minulém roce žalobu na stát, a to kvůli rozhodnutí ministra životního prostředí. Ten jejich námitku proti povolení geologických průzkumů zamítl. Žaloba doposud nebyla soudem projednána.

V úložišti by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Tato stavba by měla v Česku vzniknout do roku 2065. Celkové náklady na výstavbu a provoz úložiště byly podle dřívějších informací odhadnuty na zhruba 111 miliard korun.

Průzkum možných lokalit pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká těchto oblastí: Čertovka (pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje); Březový potok (poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji); Magdaléna (na Táborsku); Čihadlo (na Jindřichohradecku); Hrádek (na Jihlavsku); Horka (na Třebíčsku); a Kraví Hora (na Žďársku).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..