Brazilská společnost INB zabývající se palivovým cyklem zaznamenala úspěch v podobě úspěšné podvodní opravy poškozeného kontejneru na palivové soubory ve skladovacím bazénu na druhém bloku jaderné elektrárny Angra.

1116p-450x300
JE Angra (zdroj: Electronuclear.gov.br)

Pokud je integrita palivových tyčí v lehkovodních reaktorech typu JE Angra snížena, začnou někdy uvolňovat radioaktivní prvky jako je jod 131 do chladicí vody. Tato skutečnost nemá žádný vliv na provoz nebo bezpečnost elektrárny, ale přesto je celá situace monitorována operátory. Při další výměně paliva jsou poškozené soubory odstraněny z reaktoru, umístěny do zapečetěného kontejneru a uloženy společně s dalšími použitými palivovými soubory v bazénu použitého paliva.

Během této procedury na druhém bloku jaderné elektrárny Angra v dubnu 2014 kontejner sám utrpěl během přesunu poškození. Raději než nákup nového kontejneru a přemístění palivových souborů vlastník elektrárny, společnosti Eletronuclear a Industriás Nucleares do Brasil (INB), zahájil projekt na opravu kontejneru na místě přibližně 12 metrů pod vodou s použitými jadernými palivovými soubory uvnitř i v jeho okolí.

Plánování prací zabralo společnostem INB a Eletronuclear celkem dva roky a bylo založeno na technických výkresech kontejneru, schopnostech společnosti Eletronuclear a obráběcích schopnostech firmy INB. Po testu provedeném v zařízení firmy INB tým uskutečnil opravu „s vysokou úrovní technické složitosti a prostorové přesnosti,“ uvedl Rogger Faria, strojní inženýr ze společnosti INB, jenž projekt vedl.

Společnost INB uvedla, že úspěch vedl k partnerství pro komerční služby nabízející ultrazvukové kontroly palivových článků v bazénech použitého paliva v jaderných elektrárnách. Vrchní dozorce společnosti Reinaldo Gonzaga prohlásil, že zkušenost otevřela firmě INB možnost stát se kvalifikovanou entitou v opravách palivových souborů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..