Na třetím bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) nacházející se v čínské provincii Ťiang-su  (pinyin: Jiangsu) byla dokončena instalace vnitřních komponent tlakové nádoby reaktoru. Reaktor VVER-1000 ruského designu má podle plánu do provozu vstoupit v roce 2018.

Tianwan 3 reactor internals - 460 (CNNC)
Vnitřní komponenty tlakové nádoby reaktoru (zdroj: World Nuclear News)

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) dne 25. srpna oznámila, že instalace vnitřních komponent reaktoru, ve kterých jsou umístěny palivové soubory a regulační tyče, byla dokončena dne 23. srpna letošního roku.

Tlaková nádoba reaktoru je cylindrické těleso s eliptickou základnou, které má v průměru 4,5 metru, na výšku měří 11 metrů a jeho váha dosahuje 317 tun. Uvnitř reaktorové nádoby se nachází vnitřní zařízení a aktivní zóna. Horní část reaktoru je hermeticky uzavřena víkem s pohonnými mechanizmy regulačních tyčí a s bezpečnostními i monitorovacími systémy. Samotná tlaková nádoba reaktoru třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan byla na své místo instalována v květnu minulého roku.

Třetí a čtvrtý blok, které se staví v jaderné elektrárně Tchien-wan, obsahují reaktory VVER-1000 podle projektu AES-91, které jsou navržené společností Gidropress, přičemž hlavním dodavatelem je ruská státní jaderné korporace Rosatom. Hlavním dodavatelem pro jaderný ostrov je společnost AtomStroyExport. První beton pro třetí blok JE Tchien-wan byl odlit v prosinci roku 2012, zatímco výstavba čtvrtého bloku elektrárny započala v září následujícího roku. Začátek provozu třetího bloku je plánován na únor roku 2018. Kromě dvou reaktorů ve výstavbě v lokalitě jaderné elektrárny Tchien-wan od roku 2007 pracují dva tlakovodní reaktory stejného typu.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněna a provozována korporací Jiangsu Nuclear Power Corporation, která je společným podnikem firem CNNC (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..