Na třetím bloku jaderné elektrárny Barakah, která se staví ve Spojených arabských emirátech, byla dokončena instalace dvou parogenerátorů. Všechny čtyři bloky elektrárny by měly být zprovozněny do roku 2020.

Steam Generator Unit 2
Jeden z parogenerátorů určený pro třetí blok JE Barakah (zdroj: World Nuclear News)

Parogenerátory ze speciální nerezové slitiny byly vyrobeny jihokorejskou společností Doosan Heavy Industries. Výroba těchto komponent trvala zhruba čtyři roky, jejich délka je podle společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) srovnatelná s velikostí tenisového kurtu.

Parogenerátory jsou zařízení, pomocí kterých je teplo generované v aktivní zóně reaktoru přeneseno z primárního do sekundárního okruhu. V parogenerátorech se vytvoří pára, která následně pohání parní turbíny bloku. Parogenerátory obsahují velké množství menších trubiček vyrobených ze slitiny chromu, železa a niklu, která je velmi houževnatá, korozivzdorná a odolná vůči vysokým teplotám a tlakům.

Generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi uvedl: „Dokončení komplexní instalace parogenerátorů na třetím bloku jaderné elektrárny Barakah je dalším z velkých úspěchů, kterých jsme zatím na elektrárně dosáhli. Dokončení tohoto milníku je výsledkem nejen rozsáhlé spolupráce mezi společností Enec a jihokorejskou firmou Korea Electric Power Corporation (Kepco), ale také robustní bezpečnostní kultury, kterou si na staveništi elektrárny stále udržujeme.“ Dále pak dodal: „Jsme silně zavázáni k tomu, abychom přinesli do energetického mixu Spojených arabských emirátů bezpečnou, čistou a spolehlivou jadernou energetiku, která podpoří další budoucí rozvoj naší země. Osobně jsem velmi pyšný na pokrok při realizaci projektu jaderné elektrárny Barakah a na všechny splněné strategické cíle.“

Společnost Enec dále uvedla, že v nadcházejících šesti měsících budou na třetím bloku JE Barakah probíhat práce na potrubích propojujících parogenerátory, reaktorovou nádobu, turbíny a kondenzátory.

Instalace tlakové nádoby reaktoru byla na třetím bloku jaderné elektrárny Barakah dokončena v minulém měsíci. Podle firmy Enec je v současné době třetí blok elektrárny dokončen z 54 %.

V prosinci roku 2009 společnost Enec oznámila, že jako hlavního dodavatele projektu jaderné elektrárny Barakah vybrala konsorcium vedené jihokorejskou společností Korea Electric Power Corporation. V rámci projektu v hodnotě zhruba 20 miliard dolarů budou postaveny celkem čtyři jaderné bloky s reaktory typu APR-1400 v lokalitě vzdálené zhruba 50 kilometrů od města Ruwais. Celkově je elektrárna v současné době dokončena zhruba z 68 %, uvedla firma ENEC. První blok elektrárny má podle plánů do provozu vstoupit v roce 2017, přičemž zbylé bloky mají být zprovozněny v ročních intervalech. Čtyři bloky elektrárny by měly pokrýt až čtvrtinu energetických požadavků Spojených arabských emirátů. Díky jaderné elektrárně Barakah se každoročně zamezí vypuštění 12 milionů tun emisí skleníkových plynů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..