Práce na demontáži strojovny prvního bloku jaderné elektrárny Ignalina byly dokončeny. Během projektu s označením B9/1 bylo ze strojovny demontováno zařízení o celkové hmotnosti větší než 18 000 tun. Mezi demontovaným zařízením byly mimo jiné turbíny, generátory, tepelné výměníky, čerpadla, ventily či části potrubí.

Ignalina 1 turbine hall - 460 (INPP)
Strojovna prvního bloku JE Ignalina (zdroj: World Nuclear News)

V prohlášení z minulého týdne společnost Ignalina Nuclear Power Plant uvedla, že nyní probíhají práce na prvotním zpracování odpadu, což zahrnuje drcení, lisování, dekontaminaci radiologických měřicích přístrojů a uskladnění. Dokončení těchto prací se plánuje na rok 2019.

Litva souhlasila s odstavením prvních dvou bloků jaderné elektrárny Ignalina jako s podmínkou pro vstup do Evropské unie. Projekt likvidace elektrárny, který má trvat až do roku 2038, spolufinancuje také Evropská komise.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v dubnu letošního roku uvedla, že Litva by měla vytvořit plán pro potenciální projektová rizika spojená s likvidací jaderné elektrárny Ignalina. Následně tak agentura MAAE na žádost litevské vlády zprostředkovala pětidenní misi vedenou jaderními odborníky, kteří zrevidovali všechna rizika a nejasnosti ohledně likvidace dvou jaderných bloků s lehkovodními grafitem moderovanými reaktory typu RBMK-1500, které byly odstaveny v letech 2004 a 2009.

Odborníci z agentury MAAE nakonec uvedli, že provozovatel elektrárny identifikoval potenciální rizika na všech úrovních a vzal v potaz i zkušenosti zahraničních partnerů z oblasti likvidace a dekontaminace jaderných zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..