Na druhém bloku ruské jaderné elektrárny Kola s reaktorem VVER-440 začalo žíhání tlakové nádoby reaktoru. Žíhání má za úkol obnovit mechanické a fyzikální vlastnosti kovového materiálu reaktorové nádoby, které se během provozu vlivem radiace mění. Procedura žíhání reaktorové nádoby byla vyvinuta institutem NRC Kurchatov Institute. Provádí se přímo v reaktorové hale, přičemž reaktorová nádoba při ní zůstává na svém místě. Pro potřeby žíhání je uvnitř i vně reaktorové nádoby nainstalována speciální žíhací pec, která velmi pomalu nahřeje kovový materiál reaktorové nádoby na žíhací teplotu 475 °C. Na této teplotě se tlaková nádoba reaktoru udržuje 150 hodin, poté se nechá reaktor postupně vychladnout.

kolskaja_rosatom_ru
JE Kola (zdroj: Rosatom.ru)

Celkově zabere celý proces žíhání reaktoru ve druhém bloku JE Kola – včetně všech příprav – 15 dní. Následně bude ještě nutné provést na reaktoru kontrolu nutnou k ospravedlnění prodloužení životnosti reaktorové nádoby. Zprávu o možnostech prodloužení životnosti reaktorové nádoby vypracuje také institut Kurchatov Institute, přičemž tato zpráva bude založena na metalurgických studiích a inspekci kovového vzorku materiálu nádoby po provedení žíhání.

První dva bloky jaderné elektrárny Kola byly žíhány už v roce 1989. Poprvé byl proces žíhání tlakové nádoby reaktoru vyzkoušen v tomtéž roce na třetím bloku jaderné elektrárny Novovoroněž. Procesem žíhání reaktorové nádoby už prošly také reaktory jaderné elektrárny Rovno, Arménské jaderné elektrárny a jaderných elektráren Greifswald a Kozloduj.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

1 Comment

    Proces žíhání tlakové nádoby za použití speciální žíhací pece by asi mohl nahradit aluminotermicky, mohlo ba se využít i difuzních vlivů a vyšších teplot při krátkých intervalech.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..