Poslední „supermodul“ byl na druhém bloku americké jaderné elektrárny Summer vyzdvižen na své místo v kontejnmentové nádobě. Jedná se o další velký milník při výstavbě bloku, ve kterém bude pracovat reaktor AP1000.

Summer CA03 460
Druhý blok JE Summer (zdroj: World Nuclear News)

Moduly s označením CA-02 a CA-03 tvoří dohromady vnitřní nádrž s havarijní vodou. Nádrž, která bude za provozu obsahovat 2 miliony litrů bórové vody, je umístěna nad reaktorem, přičemž se spoléhá pouze na gravitaci, která v případě neplánovaného odstavení dopraví vodu k reaktoru a udrží jeho aktivní zónu na bezpečné teplotě.

Bezpečnostní prvky, které se spoléhají pouze na fyzikální zákony jako gravitace, přirozená cirkulace a kondenzace, jsou známé jako pasivní systémy, neboť nevyžadují jakýkoliv zásah operátorů bloku, mechanické přístroje ani dodávky elektřiny.

Moduly CA-02 a CA-03 jsou známé jako takzvané supermoduly, neboť jejich velikost znemožňuje transport a je tak nutné je sestavit až přímo na staveništi elektrárny. Modul CA-03 byl sestaven ze 17 submodulů. Modul je 35 metrů dlouhý, 12 metrů vysoký a váží 228 tun. Menší modul CA-02 má na výšku 12 metrů a jeho váha dosahuje o něco více než 50 tun.

Společnost Scana Corporation subsidiary South Carolina Electricity & Gas (SCE&G) a její spoluvlastník, firma Santee Cooper, staví v lokalitě jaderné elektrárny VC Summer v Jižní Karolíně dva bloky s tlakovodními reaktory AP1000. Kromě dvou bloků ve výstavbě v elektrárně společnost SCE&G již provozuje jeden tlakovodní reaktor. Výstavba obou nových bloků začala v roce 2013. Druhý blok elektrárny má podle očekávání do provozu vstoupit v roce 2019, třetí blok o rok později. Hlavním dodavatelem výstavby je společnost Westinghouse, řízení výstavby má na starost společnost Fluor.

Další dva bloky AP1000 staví společnost Westinghouse v jaderné elektrárně Vogtle nedaleko města Waynesboro ve státě Georgia, ve světě se pak staví ještě čtyři bloky v Číně, konkrétně dva v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..