Neděle, 29 listopadu
Shadow

Na čtvrtém bloku JE Vogtle byl usazen největší modul

Na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Vogtle, která se nachází ve státě Georgie, byl umístěn největší modul. Instalace modulu CA20 značí zatím nejtěžší vyzvednuté břemeno na staveništi elektrárny v tomto roce.

Vogtle 4 CA20 module - 460 (Georgia Power)
Instalace modulu CA20 na čtvrtém bloku JE Vogtle (zdroj: World Nuclear News)

Georgia Power, dceřiná společnost firmy Southern Company, uvedla, že modul CA20 a související submoduly byly sestaveny z prefabrikovaných stěnových a podlahových sekcí v montérské budově na staveništi elektrárny. Hotový modul CA20 byl na jaderném ostrově čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle instalován dne 20. srpna. Tříhodinová operace na vyzvednutí modulu o váze 840 tun na své místo si vyžádala použití největšího pásového jeřábu na světě.

V modulu CA20 jsou usazena zařízení používána v souvislosti s vyhořelými palivovými soubory, tepelné výměníky, odpadová šachta a další komponenty. Modul je 20 metrů dlouhý, 14 metrů široký a 20 metrů vysoký. Jedná o největší modul v projektu výstavby bloku AP1000.

Dalším krokem v projektu výstavby bude vyplnění zdí modulu CA20 betonem. Na tuto operaci bude použito celkem 1 376 metrů krychlových betonu.

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle je v pořadí už druhým blokem typu AP1000, který se v této lokalitě staví. Kromě dvou bloků ve výstavbě již v elektrárně pracují dva bloky s tlakovodními reaktory. Modul CA20 třetího bloku elektrárny byl na své místo vyzdvižen v březnu roku 2014. Třetí blok jaderné elektrárny Vogtle má být podle plánů dokončen v polovině roku 2019, výstavba čtvrtého bloku má být dokončena o rok později.

Další dva bloky typu AP1000 se v USA staví v lokalitě jaderné elektrárny VC Summer, která se nachází ve státě Jižní Karolína. Výstavba obou bloků začala v roce 2013, přičemž do provozu mají být tyto bloky uvedeny v roce 2019, respektive v roce 2020.

Čtyři reaktory typu AP1000 se pak staví ještě v Číně, po dvou v jaderných elektrárnách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang) První blok jaderné elektrárny San-men a první blok jaderné elektrárny Chaj-jang mají provoz zahájit ještě do konce letošního roku. Druhé bloky obou elektráren pak mají být zprovozněny v příštím roce.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..