Ruská státní jaderná korporace Rosatom nabídla, že vymění tlakovou nádobu reaktoru, kterou v minulém měsíci její pracovníci upustili během instalačních prací na první běloruské jaderné elektrárně nacházející se v lokalitě Ostrovets v regionu Grodno. Mezitím Mikhail Mikhadyuk, náměstek běloruského ministra energetiky, uvedl, že rozhodnutí o budoucnosti této komponenty bude provedeno až po řádném prozkoumání incidentu a jeho následků.

6
Montáž reaktorové nádoby pro druhý blok Běloruské JE ve výrobním závodě nacházejícím se v Rusku (zdroj: World Nuclear News)

Náměstek generálního ředitele Rosatomu Alexander Lokšin dne 1. srpna uvedl, že pracovníci, kteří připravovali instalaci tlakové nádoby reaktoru, komponentu dostatečně nezajistili. Podle tiskové agentury Associated Press Lokšin uvedl, že při incidentu z 10. července letošního roku se tlaková nádoba reaktoru pomalu smýkla a následně se jemně dotkla země. Přestože reaktorová nádoba nebyla nijak poškozena, Rosatom je připraven ji vyměnit za novou, pokud by to pomohlo obnovit důvěru veřejnosti v tento projekt.

Náměstek ministra energetiky Mikhadyuk uvedl, že náklady vzniklé při tomto incidentu bude plně nést hlavní dodavatel výstavby. Podle tiskové agentury BelTA následně dodal, že ostatní stavební činnosti na elektrárně probíhají dále podle plánů, avšak práce na instalaci reaktorové nádoby byly po incidentu pozastaveny.

Ministr energetiky Vladimir Nikolaevič pak dodal: „V současné době jsou možné jen dva scénáře: buď použijeme danou reaktorovou nádobu, avšak pouze v případě, že bude její bezpečnost potvrzena, nebo ji nahradíme za novou. Žádná jiná možnost není. Nyní je vše na expertech. Naší prioritou stále zůstává bezpodmínečná bezpečnost nové jaderné elektrárny.“

Reaktorovou nádobu nyní zkoumají experti z dceřiných společností korporace Rosatom – OKB Gidropress a Atomstroyexport. Výsledky inspekcí budou zaslány zadavateli projektu elektrárny – společnosti Belarusian Nuclear Power Plant Company – a dále pak také k regulačnímu úřadu Gosatomnadzor a odboru radiační bezpečnosti běloruského Ministerstva pro mimořádné situace (Belarusian Emergencies Ministry).

Dokončení tlakové nádoby reaktoru VVER-1200 pro druhý blok Běloruské jaderné elektrárny oznámila společnost AEM-Technology (další z dceřiných firem ruské korporace Rosatom ) v květnu letošního roku.

V březnu firma AEM-Technology oznámila dokončení prací na vnitřních částích prvního bloku elektrárny. Samotná reaktorová nádoba byla pro první blok na staveniště Běloruské jaderné elektrárny dodána říjnu roku 2015.

Zahájení provozu prvního bloku Běloruské jaderné elektrárny nacházející se v lokalitě Ostrovets je naplánováno na listopad roku 2018, druhý blok má být zprovozněn v červenci roku 2020. Po dokončení bude celkový instalovaný výkon elektrárny činit 2 340 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..