Navrhovaný projekt na výstavbu a provoz malého modulárního reaktoru společnosti NuScale nedaleko města Idaho Falls bude mít významný dopad na lokální ekonomiku, zjistila ekonomická analýza, kterou nechala vypracovat starostka města Idaho Falls Rebecca Casperová.

SMRPlant
Možná podoba elektrárny složené z malých modulární reaktorů NuScale (zdroj: blogs.scientificamerican.com)

Starostka Casperová zadala vypracování předběžné ekonomické analýzy zdejšímu úřadu práce (Idaho Department of Labor). Hlavním cílem studie je prošetřit potenciální ekonomické dopady projektu výstavby prvního komerčního malého modulárního reaktoru NuScale v lokalitě laboratoří Idaho National Laboratory (INL), které spadají pod americké ministerstvo energetiky. Další podrobnější studie pak budou postupně vypracovávány současně s postupem realizace projektu.

Předběžná ekonomická studie odhaduje, že výstavba reaktoru přijde na 2,8 miliardy dolarů, přičemž přímo vytvoří zhruba 1 000 pracovních míst, dalších zhruba 11 800 pracovních míst bude s pracovními činnostmi na reaktoru spojeno nepřímo. Za provozu bude elektrárna zaměstnávat kolem 360 lidí, nepřímá a indukovaná ekonomická aktivita reaktoru pak vytvoří nebo podpoří dalších 1 147 pracovních míst.

Koordinátorka pro ekonomický rozvoj města Idaho Falls Dana Briggsová uvedla, že projekt malého modulárního reaktoru podnítí ekonomický růst a rozvoj východní části státu Idaho, navíc zde vytvoří mnoho kariérních příležitostí. „Jak ukazují data nashromážděná naší předběžnou ekonomickou studií, realizace projektu malého modulárního reaktoru v lokalitě laboratoří INL bude mít obrovský pozitivní dopad na lokální ekonomiku,“ uvedla.

Briggsová poznamenala, že studie nezahrnovala dopad vytvoření místního dodavatelského řetězce pro malé modulární reaktory. „Regionální společnosti mají v současné době velmi dobrou pozici na poskytnutí dodávek materiálu, technologií a expertízy pro malé modulární reaktory po celém světě. Ekonomické možnosti jsou prospěšné pro naše podniky, občany a komunitu jako celek. Jedná se tak o jedinečnou příležitost pro celý zdejší region,“ řekla.

Minulý týden energetické konsorcium Utah Associated Municipal Power Systems oznámilo, že jako preferovanou lokalitu pro výstavbu malého modulárního reaktoru NuScale vybralo areál laboratoří INL. Společnost NuScale se v současné době připravuje na podání žádosti o certifikaci reaktorové technologie k regulačnímu úřadu Nuclear Regulatory Commission. Podle plánu by firma chtěla získat kombinovanou stavební a provozní licenci pro reaktor na konci roku 2017, nebo na začátku roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..