Nedávno zvolený guvernér japonské prefektury Kagošima požádal dne 26. srpna společnost Kyushu Electric Power Company o dočasné pozastavení provozu prvních dvou bloků jaderné elektrárny Sendai. Kromě dvou bloků JE Sendai je v Japonsku v současné době v provozu pouze jeden reaktor.

Sendai 460 (Kyushu)
JE Sendai (zdroj: World Nuclear News)

Satoshi Mitazono byl zvolen jako guvernér prefektury Kagošima v minulém měsíci. Během svojí volební kampaně prohlašoval, že se zasadí o to, aby bloky jaderné elektrárny Sendai byly odstaveny do doby, než bude zrevidována jejich bezpečnost a jejich evakuační plány v případě havárie. Jako guvernér ale nemá žádnou právní moc provoz bloků pozastavit.

„Jako provozovatel jaderné elektrárny má společnost Kyushu Electric Power Company povinnost upřímně naslouchat a reagovat na pochybnosti místních obyvatel. Firma by tak měla provoz jaderné elektrárny Sendai dočasně pozastavit a provést přehodnocení její bezpečnosti,“ napsal Mitazono podle agentury Reuters v dopise společnosti Kyushu.

V prohlášení generální ředitel společnosti Kyushu Michiaki Uryu potvrdil přijetí žádosti, přičemž dodal, že „společnost Kyushu se bude žádosti velice vážně zabývat.“

Všech 48 japonských jaderných reaktorů bylo postupně odstaveno po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, která se stala v březnu roku 2011. Od nehody byl vytvořen nový regulační režim, v rámci něhož zdejší regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) v polovině roku 2013 přepracoval státní požadavky na bezpečný provoz jaderných elektráren. Od té doby provozovatelé jaderných reaktorů předkládali k regulačnímu úřadu žádosti o restart, avšak proces navrácení japonské jaderné energetiky postupuje velmi pomalu.

Prvním jaderným blokem, který byl v Japonsku pod novými regulačními standardy restartován, se stal v srpnu minulého roku první blok jaderné elektrárny Sendai, kterou provozuje společnost Kyushu Electric Power Company, přičemž v říjnu téhož roku ho následoval i druhý blok. Předchůdce současného guvernéra prefektury Kagošima Yuichiro Ito dal souhlas pro obnovení provozu jaderné elektrárny Sendai v listopadu roku 2014.

V dubnu letošního roku vrchní soud zamítnul odvolání skupiny zdejších obyvatel, která se snažila o dočasné pozastavení provozu JE Sendai. Skupina dvanácti občanů z prefektury Kagošima a dvou dalších prefektur tvrdí, že nové bezpečnostní požadavky jsou příliš laxní v ochraně elektrárny proti zemětřesení a vulkanické činnosti.

Podle japonských předpisů musí být reaktory pro pravidelnou údržbu odstaveny nejméně každých 13 měsíců. První dva bloky jaderné elektrárny Sendai tak mají být plánovaně odstaveny v říjnu, respektive prosinci letošního roku.

Dalším restartovaným blokem se dne 29. ledna stal třetí blok JE Takahama společnosti Kansai Electric Power Company, o necelý měsíc později byl restartován i čtvrtý blok téže elektrárny, který byl ale po pouhých třech dnech provozu automaticky odstaven kvůli poruše na energetickém výstupu bloku. Dne 9. března letošního roku vydal oblastní soud příkaz k odstavení také třetího bloku jaderné elektrárny Takahama a elektrárna je tak od té doby mimo provoz.

Dne 12. srpna letošního roku byl restartován třetí blok jaderné elektrárny Ikata, kterou provozuje v prefektuře Ehime společnost Shikoku Electric Power Company. Plného výkonu tento blok dosáhl na počátku tohoto týdne.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..