S zahájením procesu EIA pro rozšíření Dukovan se začíná opět o poznání více mluvit o výstavbě nových bloků v Česku. Na webu Dotyk.cz vyšel článek věnující se potenciálním zájemcům o budoucí tendr, pokud tedy bude vypsán nový tendr (existují i další způsoby výběru dodavatele a nebo se nakonec nemusí vybírat nic). Nově by mělo jít o mnohem více firem a mnohem více typů reaktorů. Jednou z příčin takto širokého počtu kandidátů jsou formální požadavky na veřejnou soutěž – nikdo se nesmí cítit opomenut, aby nenapadl proces výběru z toho důvodu, že neměl stejné podmínky, jako ostatní. Je tedy velmi pravděpodobné, že počet vážných uchazečů v dalších fázích tendru bude nižší. Některé společnosti nemusí mít zájem a u některých typů můžeme vést diskuze o tom, zda je rozumné stavět v Česku, zemi tlakovodních reaktorů, například varný reaktor. To je ale otázka ČEZu a dalšího vývoje. Celý článek z Dotyk.cz najdete zde.

CAP1400-460-SNPTC
Vizualizace bloku s reaktorem CAP1400, který vznikl tak, že čínští odborníci upravili původní americký blok s reaktorem AP1000 a mimo jiného zvýšili výkon na 1400 MWe. (Zdroj: World Nuclear News)

Dáme šanci všem moderním technologiím tlakovodních jaderných reaktorů, uvedl ČEZ v dokumentaci pro posouzení dopadu zvažovaných nových bloků dukovanské elektrárny. Pátý dukovanský blok by chtěl ČEZ začít stavět v roce 2025 a do plného provozu jej uvést o deset let později.

Neomezíme se pouze na americké, ruské a francouzské reaktory, plánují tentokrát šéfové společnosti ČEZ. V jihomoravských Dukovanech by mohl vyrůst třeba jihokorejský reaktor typu APR, japonský typ Mitsubishi APWR, případně i čínské reaktory typu HL1000 nebo CAP1400.

Ve hře jsou samozřejmě všichni tři zájemci, kteří se v minulých letech účastnili temelínského tendru – ruský Rosatom s reaktorem MIR1200 a od něj odvozenými modely, americký Westinghouse s blokem typu AP1000 a francouzská Areva s reaktorem EPR.

V závislosti na vybrané technologii tak v Dukovanech vyrostou elektrárenské bloky s výkonem od 1000 do 1750 megawattů. Výkonnější reaktory však nejsou pro českou elektrizační soustavu obecně příliš vhodné, protože v případě jejich neplánovaného výpadku je těžší udržet stabilitu sítě.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..