Bulharská ministryně energetiky Temenouška Petkova zaslala dopis generálnímu řediteli ruské státní jaderné korporace Rosatom Sergeji Kirijenkovi ohledně výběru členů pracovní skupiny pro projekt JE Belene, uvedlo ministerstvo dne 9. srpna. Bulharská delegace bude zahrnovat výkonné ředitele a experty ze společností Bulgarian Energy Holding a National Electric Company. Petkova pozvala ruské experty k návštěvě Bulharska mezi 15. a 30. srpnem kvůli komplexním jednáním o jaderné spolupráci.

belene
Vizualizace jaderné elektrárny Belene (zdroj: www.aep.ru)

Bulharsko a Rusko zřídí společnou pracovní skupinu pro přezkoumání možných scénářů pro jadernou elektrárnu Belene – v návaznosti na rozhodnutí arbitrážního soudu v Ženevě nařizující Bulharsku zaplacení částky 553 milionů euro za vybavení, které bylo vyrobeno ruskou firmou Atomstroyexport pro elektrárnu dříve, než byl projekt Bulharskem v roce 2012 zrušen. Odborníci budou podrobně zvažovat možnosti, které jsou ve společném zájmu obou stran a předloží řešení v co nejkratším možném čase, uvedlo ministerstvo.

Dne 9. srpna také Bulharská socialistická strana (Bulgarian Socialist Party  – BSP) požádala předsedu Evropského parlamentu, aby svolat mimořádné zákonodárné zasedání, které by zvážilo návrh strany BSP na zrušení parlamentního moratoria ohledně projektu JE Belene. Želju Bojčev, člen strany BSP, přivítal přehodnocení projektu jaderné elektrárny Belene. Premiér Bojko Borisov na začátku července uvedl, že vláda pracuje alespoň na třech možnostech pro projekt Belene: prodej zařízení, jež bylo vyrobeno pro JE Belene; prodej celého projektu; nebo výstavbu elektrárny. Dne 6. srpna premiér Borisov oznámil, že bulharským úkolem je hledat investory pro dokončení projektu. Evropský parlament má v současné době letní přestávku, a to mezi 5. a 31. srpnem.

Nicméně místopředseda parlamentu Dimiter Glavčev prohlásil, že žádný takový návrh nebyl parlamentu předložen a dodal, že strana BSP nemá 48 poslanců potřebných ke svolání výjimečného parlamentního zasedání – což je vyžadováno ústavou. Glavčev vyzval k zodpovědnému chování na národní úrovni a uvedl, že je projekt emocionální. Dále dodal, že politické řešení projektu je možné poté, co pracovní skupina udělá svoji práci.

Rozhodnutí o zřízení pracovní skupiny přišlo po telefonickém rozhovoru premiéra Borisova s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dne 5. srpna, který také zahrnoval případnou reaktivaci projektu plynovodu South Stream. Borisov oznámil, že projednával projekty s Evropskou komisí a že budou zhotoveny v souladu s pravidly Evropské unie. V roce 2014 Rusko opustilo svůj projekt s názvem South Stream určený k transportu ruského plynu do Evropy pod Černým mořem přes Bulharsko navzdory námitkám ze strany Evropské komise.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..