Společnost China Nuclear Engineering Corporation (CNEC) podepsala dohodu s indonéskou agenturou National Atomic Energy Agency (Batan) o společném vývoji vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru v Indonésii.

CNEC-Batan agreement on HTGRs - 460 (CNEC)
Podpis dohody (zdroj: World Nuclear News)

Plán rozvoje společného projektu byl podepsán dne 1. srpna předsedou představenstva firmy CNEC Wangem Shoujunem a předsedou agentury Batanem Djarotem Sulistiem Wisnubrotem. Podpis dohody byl učiněn během druhého čínsko-indonéského meetingu s názvem Meeting of Cultural and People-to-People Exchange.

V rámci tohoto projektu plánuje společnost CNEC spolupracovat s agenturou Batan na rozvoji projektu indonéského reaktoru HTGR a na výcviku potřebného personálu.

Agentura Batan usiluje o zavedení jaderné energie do indonéské energetiky s cílem pokrýt rostoucí indonéskou poptávku po elektřině. Agentura předpokládá, že první konvenční velké energetické bloky s lehkovodními reaktory budou na ostrovech Bali, Java, Madura a Sumatra zprovozňovány od roku 2027. Kromě toho agentura plánuje nasazení malých reaktorů typu HTGR (s výkonem do 100 MWe) na méně zalidněných ostrovech jako Kalimantan, Sulawesi a další. Reaktory zde budou dodávat elektřinu a teplo také pro industriální zóny.

Předtím, než budou v Indonésii postaveny komerční reaktory, zvažuje agentura Batan výstavbu a testování demonstračního reaktoru HTGR s elektrickým výkonem 3-10 MWe, což odpovídá tepelnému výkonu 10-30 MW.

V srpnu roku 2014 podepsala agentura Batan dohodu s japonskou agenturou Japan Atomic Energy Agency (JAEA) o výzkumu a rozvoji reaktoru HTGR. Sama agentura JAEA již vyvinula malý prototyp plynem chlazeného reaktoru HTTR (High-Temperature Test Reactor). Jedná se o grafitem moderovaný héliem chlazený reaktor o výkonu 30 MWt, který první kritičnosti dosáhl v listopadu roku 1998.

V dubnu roku 2015 ruská státní jaderná korporace Rosatom oznámila, že konsorcium ruských a indonéských společností vedených firmou NUKEM Technologies vyhrálo kontrakt na vývoj předběžného designu pro víceúčelový reaktor HTGR o výkonu 10 MWe, který má být postaven v indonéském městě Serpong.

Čínská společnost CNEC pracuje od roku 2003 s čínskou univerzitou Tsinghua University na designu, výstavbě a komercializaci technologie vysokoteplotních reaktorů HTR. V březnu roku 2014 obě strany podepsaly novou dohodu zaměřenou na prohloubení spolupráce při domácí i zahraniční propagaci této nové pokročilé reaktorové technologie.

Demonstrační blok reaktoru HTR-PM staví společnost CNEC v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) nedaleko města Wej-chaj (pinyin: Weihai) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). První část elektrárny se bude sestávat ze dvou reaktorových modulů HTR-PM napojených na jednu parní turbínu o výkonu 210 MWe. Výstavba tohoto dvojbloku začala na konci roku 2012, uvedení do komerčního provozu se v současnosti očekává na konci roku 2017.

Na počátku minulého roku prošel studiemi proveditelnosti také projekt na výstavbu dvou bloků HTR o výkonu 600 MWe v lokalitě nedaleko města Žuej-ťin (pinyin: Ruijin) v čínské provincii Ťiang-si (pinyin: Jiangxi). Design reaktorů pro elektrárnu v lokalitě Žuej-ťin je odvozen od menších reaktorů HTR-PM stavěných v elektrárně Š‘-tao-wan. Začátek výstavby této elektrárny je naplánován na příští rok, první elektřinu by nové bloky do sítě mohly dodat v roce 2021.

Společnost CNEC aktivně propaguje svoje reaktory HTGR i v zahraničí. V současné době má ohledně těchto reaktorů podepsána memoranda o porozumění s Dubají, Saudskou Arábií a Jihoafrickou republikou. Společnost CNEC uvedla, že podepsaní dohody s Indonésií značí další dílčí úspěch při propagaci jejich vysokoteplotních reaktorů v zahraničí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..