V Botswaně, na kraji pouště Kalahari, vznikla nová veterinární diagnostická laboratoř. Ta přispěje k rychlé diagnóze různých chorob hovězího dobytka, který je nejdůležitějším vývozním artiklem v zemi. Díky Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) bude laboratoř k výzkumu využívat také jaderné technologie.

botswana1395_1140x640
Díky otevření nové veterinární diagnostické laboratoře obdrží farmář Joseph Wakala výsledky běžných vyšetření zvířat během několika dní, původně musel čekat v řádu týdnů. Významně mu to usnadní přijímání opatření v případě výskytu patogenů. (Zddroj: IAEA.org)

Hovězí dobytek je důležitým prvkem exportu, v celé zemi jsou dokonce asi 3 miliony kusů dobytka, což je o milion více než má Botswana obyvatel. Včasná a přesná identifikace veškerých chorob zvířat je proto velmi důležitá. Díky nové laboratoři mimo hlavní město Gaborone mají možnost rychlého přezkoumání vzorku i farmáři z odlehlých částí země.

Důležitost brzké kontroly hovězího masa potvrzuje i Chandapiwa Marobela-Raborokgwe, vedoucí Botswanské národní veterinární laboratoře: „Včasná a přesná diagnóza endemických chorob má prvořadý význam pro kontrolu nemocí a přehled o nich, což je nezbytné pro udržení našich exportních trhů.“

MAAE podporuje národní laboratoř již od roku 2009 a pomáhá jí s dodržováním zkušebních a kontrolních požadavků Evropské unie, do které Botswana maso vyváží nejvíce. Nové laboratoři nyní agentura dodala vybavení potřebné k využívání jaderných technologií. Jednou z nich je metoda  RT-PCR (Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction), která vytváří miliony kopií sledované DNA, které mohou být snadněji prozkoumány. Využitím této metody lze odhalit slintavku a kulhavku, africký mor prasat nebo mor skotu a určit původ těchto nemocí během několika hodin.

botswana6153_1140x640
Laboranti laboratoře Botswana National Veterinary Laboratory ukázují průběh diagnostických testů v rámci slavnostního otevření první odštěpné laboratoře ve městě Jwaneng. (Zdroj: IAEA.org)

Zdroj: Tisková zpráva ČNS

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..