Polsko „provádí všechny nezbytné kroky“ k zajištění toho, aby jeho jaderný program splňoval nejvyšší standardy bezpečnosti a měl nejlepší mezinárodní praxi, uvedl Józef Sobolewski, ředitel odboru jaderné energetiky polského ministerstva energetiky. Komentář Sobolewského následoval hodnocení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (International Atomic Energy Agency  – IAEA), která dospěla k závěru, že Polsko implementovalo všechna doporučení a návrhy mise s názvem Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR), která proběhla v roce 2013.

Polsko je vysoce závislé na uhlí, které pokrývá kolem 80 % energetických potřeb země. V roce 2009 vláda rozhodla o spuštění jaderného programu s cílem vybudovat zhruba 3 000 MWe kapacit, jako první krok k diverzifikaci energetického sektoru země a omezení jeho vlivu na životní prostředí. Aktuálně se zvažují dvě potenciální místa pro plánovanou jadernou elektrárnu – lokality Lubiatowo-Kopalino a Zarnowiec.

Agentura se sídlem ve Vídni dne 1. července uvedla, že tým INIR zjistil, že Polsko „již realizuje mnoho kroků, které jsou očekávány pro další fázi vývoje polského jaderného programu.“

Tým – složený jak z mezinárodních odborníků, tak z pracovníků agentury MAAE – provedl misi INIR v období mezi 21. až 23. červnem, aby posoudil pokrok Polska v rámci činností rozvoje infrastruktury. Mise INIR uskutečněná v roce 2013 přinesla pět doporučení a šest návrhů pro dokončení první fáze vývoje jaderné infrastruktury, jak je uvedeno v dokumentaci MAAE (IAEA Milestones approach).

Podle prohlášení MAAE Sobolewski prohlásil: „Věříme, že implementace programu otevřeným a transparentním způsobem je zásadní pro budování důvěry naší společnosti a mezinárodní komunity. Aktivně se připravujeme na další fázi programu a zvažujeme pozvání mise INIR na druhou fázi v roce 2017.“

Tým INIR poznamenal, že polská Rada ministrů přijala aktualizovaný Polský program jaderné energetiky (Polish Nuclear Power Program) v roce 2014, což ukazuje polský závazek pro bezpečnost, zabezpečení a nešíření jaderných zbraní; dále jsou zde zahrnuty politiky v oblastech radiační ochrany, energetické bezpečnosti a nakládání s odpady. Polsko rovněž „usnadnilo a posílilo koordinaci mezi hlavními aktéry“, kterými jsou Ministerstvo energetiky, regulační orgán a budoucí majitel/provozovatel elektrárny – společnost PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., a to „s patřičným ohledem na nezávislost regulačního subjektu,“ dodal tým.

Země „investovala úsilí i finanční zdroje“ do oblasti rozvoje lidských zdrojů, výcviku a nákupu zařízení „k identifikaci potřeb hlavních zúčastněných subjektů a k posílení havarijní připravenosti a odezvy“, uvedl tým.

Polsko také „posílilo své mechanismy, aby všechny subjekty určené k dozoru nad bezpečností a nakládání s jadernými materiály pochopily své povinnosti vyplývající z komplexní dohody o zárukách a dodatkového protokolu“, doplnil tým.

Kromě toho byla parlamentu předložena revize atomového zákona, řešení bezpečnostních otázek a omezení šíření jaderných materiálů.

Vedoucí týmu v rámci mise INIR José Bastos z oddělení rozvoje jaderné infrastruktury agentury MAAE potvrdil, že agentura MAAE bude i nadále napomáhat Polsku s rozvojem jeho infrastruktury pro jadernou energetiku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..