Japonská společnost Toshiba Corporation stáhla svoji žádost na obnovu certifikace pro svoji verzi reaktorového designu Advanced Boiling Water Reactor (ABWR) u amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC). Jako hlavní důvod k tomuto kroku uvedla, že v USA neočekává žádné možnosti na postavení bloku s její verzí reaktoru ABWR.

ABWR (Toshiba) 460
Řez blokem s reaktorem ABWR (zdroj: World Nuclear News)

Firma Toshiba uvedla: „Je stále více jasné, že pokles cen za silovou elektřinu ve Spojených státech amerických brání jakékoliv příležitosti na výstavbu reaktoru ABWR. Společnost Toshiba tak rozhodla, že již není nutné pokračovat v certifikačním obnovovacím procesu a z tohoto důvodu byla stáhnuta naše žádost u regulačního úřadu NRC.“ Rozhodnutí nebude mít podle firmy žádné dopady na ostatní jaderné energetické služby firmy.

Certifikační proces amerického regulačního úřadu NRC určuje, zda reaktorový design splňuje americké bezpečnostní požadavky. Samotný proces je naprosto nezávislý na jakékoliv specifické lokalitě nebo plánu na výstavbu. Tímto procesem musejí projít všechny reaktorové designy ještě před tím, než určitý projekt na výstavbu jaderné elektrárny s danými reaktory může obdržet kombinovanou stavební a provozní licenci (COL). Certifikace je platná na dobu patnácti let, po které muže být obnovena na dalších 10-15 let.

Reaktorový design ABWR byl vyvinut společně firmami GE, Hitachi a Toshiba. Projekt vychází z reaktorů BWR společnosti GE. Dosud byly postaveny a komerčně provozovány čtyři bloky s reaktory ABWR, přičemž všechny se nacházejí v Japonsku. Reaktory ABWR tak pracují v 6. a 7. bloku jaderné elektrárny Kashiwazaki Kariwa, v pátém bloku JE Hamaoka a ve druhém bloku JE Shika. Reaktory ABWR jsou v současné době nabízeny v lehce odlišných verzích společnostmi GE-Hitachi, Hitachi-GE a Toshiba. Americký úřad NRC v roce 1997 vydal certifikaci pro verzi reaktoru ABWR, který nabízí konsorcium GE-Hitachi. Tato certifikace ale vypršela v roce 2012.

V únoru letošního roku americký regulační úřad NRC vydal kombinovanou stavební a provozní licenci (COL) konsorciu Nuclear Innovation North America (NINA) pro dva bloky s reaktory ABWR v rámci projektu jaderné elektrárny South Texas Project (STP) v lokalitě Matagorda County ve státě Texas. Žádost o kombinovanou licenci na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny STP byla podána v roce 2007 a vztahovala se na verzi reaktoru ABWR společnosti GE-Hitachi. Žádost společnost Toshiba o obnovení licence z roku 2010 zahrnovala revize, aby její verze reaktoru ABWR byla v souladu s bloky jaderné elektrárny STP. Konsorcium GE-Hitachi rovněž požádalo o obnovení certifikace její verze reaktoru ABWR v roce 2010.

Další rozvoj projektu na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny STP se zdál nepravděpodobný, neboť majoritní akcionář, společnost NRG Energy, od projektu v roce 2011 odstoupil. Dříve v tomto roce firmy Toshiba a CB&I zrušily řadu dohod původně podepsaných mezi skupinou Shaw Group a Toshiba týkajících se výstavby bloků JE STP. Tento krok podle společnosti Toshiba zlepší budoucí investiční prostředí pro projekt elektrárny STP. Dne 1. července letošního roku společnost Toshiba uvedla, že se nyní zvažuje načasování výstavby a že projekt jaderné elektrárny STP nebude nijak ovlivněn stáhnutím žádosti o obnovu certifikace verze reaktoru ABWR společnosti Toshiba.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..