Společnosti Sheffield Forgemasters International Ltd (SFIL) a NuScale oznámily, že budou spolupracovat na vývoji výrobních metod pro budoucí nasazení malých modulárních reaktorů ve Velké Británii.

SMRPlant
Možná podoba elektrárny složené z malých modulární reaktorů NuScale (zdroj: http://blogs.scientificamerican.com)

Společnost SFIL má na konci roku 2017 vyrobit zkušební výkovek reaktorové hlavy velkého energetického reaktoru jako součást britského programu podporovaného inovační agenturou Innovate UK, který má za cíl vyvíjet a ověřovat inovativní kovací a další výrobní metody na podporu britského jaderného průmyslu. Společnost NuScale uvedla, že programu poskytne prostředky na vývoj metod užitečných při výrobě jejich malého modulárního reaktoru.

Tom Mundy, generální ředitel evropské pobočky společnosti NuScale, uvedl: „Naše vize nasazení malých modulárních reaktorů ve Velké Británii a následného exportu i do dalších evropských zemí může být dosažena jedině ve spolupráci s renovovanými britskými strojírenskými společnostmi. Dovednosti, odbornost a tradice společnosti Sheffield Forgemasters jsou známé po celém světě. Doufám, že naše dohoda je startovacím bodem pro dlouhotrvající spolupráci a nakonec i pro výrobu malých modulárních reaktorů ve Velké Británii. Naše reaktory by mohly první čisté a stabilní dodávky elektřiny do britské rozvodné sítě dodat už v následujícím desetiletí.“

Graham Honeyman, generální ředitel firmy SFIL, dodal: „Malé modulární reaktory by mohly znamenat revoluci pro civilní jadernou energetiku vytvořením flexibilnějších výrobních možností. Efektivní tovární výroba hlavních komponent bude zásadní pro cenovou efektivitu těchto reaktorů. Společnost Sheffield Forgemasters má jedinečné zkušenosti důležité pro výrobu výkovků jaderné kvality potřebné velikosti.“

Dne 13. července bude společnost NuScale pořádat ve výzkumném institutu Advanced Manufacturing Research Centre v Sheffieldu „Dodavatelský den“, který má za úkol poskytnout britským strojním a stavebním společnostem informace o plánech a příležitostech na spolupráci se společností NuScale.

Firma NuScale se rovněž účastní programu britské vlády zaměřeném na výběr nejlepší technologie malých modulárních reaktorů, které by mohly být v příštím desetiletí na britském území nasazeny.

Ve Spojených státech amerických firma NuScale uvedla, že je oproti jejím nejbližším konkurentům v pokročilém stádiu vývoje. Společnost NuScale je jediným vývojářem malých modulárních reaktorů, který od amerického ministerstva energetiky obdržel grant na vývoj těchto inovativních reaktorů ve výši 217 milionů dolarů. Kromě toho je NuScale také jediným vývojářem malých modulárních reaktorů, který je blízko k předložení žádosti o licencování designu (Design Certification Application) u amerického jaderného regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission, k čemuž má podle společnosti dojít už na konci letošního roku. První reaktor NuScale má podle plánů vstoupit do provozu v roce 2024 ve státě Idaho.

Dohoda se společností SFIL navazuje na projekt Innovate UK Energy Catalyst, který má za cíl vyvinout inovativní výrobní postupy pro jaderný průmysl. Projekt, který začal v červnu roku 2015 a který má rozpočet 4 miliony liber, bude pokračovat až do konce roku 2017. Projekt je veden společností SFIL, přičemž na něm spolupracuje ještě dalších pět partnerů: Rolls Royce Plc, Welding Institute, University of Sheffield, Sheffield Hallam University a výzkumné centrum Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre. Společnost NuScale Power figuruje v tomto projektu jako externí pozorovatel.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..