Společnosti Horizon Nuclear Power, Japan Atomic Power Company (JAPC) a Hitachi podepsaly smlouvu o technických službách pro navrhovanou jadernou elektrárnu Wylfa Newydd, jež se má nacházet v severním Walesu. Společnost JAPC má podpořit firmu Horizon v oblastech, které zahrnují výstavbu, kalkulace nákladů, získání licencí a plánování ohledně uvedení JE do provozu.

JAPC-Horizon July 2016 - 460 (Horizon)
Podpis dohody (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Horizon plánuje nasadit britskou verzi pokročilého varného reaktoru (Advanced Boiling Water Reactor – ABWR) ve dvou lokalitách – Wylfa Newydd, která se nachází na ostrově Anglesey, a Oldbury-on-Severn, jež spadá pod správní oblast South Gloucestershire. Bude se jednat o první varné reaktory ve Spojeném království, které nyní provozuje pouze tlakovodní a pokročilé plynem chlazené reaktory.

„Průkopník v oblasti výroby jaderné energetiky – společnost JAPC – bude pracovat s firmou Horizon během toho, kdy bude firma vytvářet svoji vlastní operační kapacitu v připravenosti ke spuštění JE Wylfa Newydd,“ oznámila dne 7. července společnost Horizon. „Podle dohody bude firma Horizon čerpat ze zkušeností a know-how společnosti JAPC, která je získala během mnohaletého působení v oblasti varných reaktorů,“ dodala firma.

Společnost Horizon v minulém měsíci oznámila vytvoření konsorcia s názvem Menter Newydd pro přípravu konstrukčních fází nové jaderné elektrárny. Konsorcium Menter Newydd tvoří firmy Bechtel, JGC a Hitachi Nuclear Energy Europe.

Generální ředitel společnosti Horizon Duncan Hawthorne řekl, že podnik JAPC má „vysoce profesionální zaměstnance, kteří již měli přímý kontakt s technologií varných reaktorů“, a že dohoda o spolupráci je „dalším silným znamením pokroku, který společnost dělá“.

S využitím dlouholetých provozních zkušeností, počínaje u JE Tokai (první japonská JE v komerčním provozu), včetně JE Tokai II (s varnými reaktory) a prvním a druhým blokem je Tsuruga (s varným, respektive tlakovodním reaktorem), společnost JAPC „pomůže zajistit úspěšnou realizaci projektu jaderné elektrárny Wylfa Newydd“.

Katsumi Nagasawa, generální ředitel oddělení jaderné energetiky ve společnosti Hitachi Ltd, dodal, že firma Hitachi bude hrát důležitou roli v podpoře Velké Británie, která si dala za cíl vybudování nízkoemisního energetického sektoru s bezpečnými a spolehlivými zdroji. Jaderný reaktor ABWR, který se již osvědčil v provozu, by zemi tohoto cíle měl pomoci dosáhnout.

Zámořské působení společnosti JAPC zahrnuje poskytování technické podpory a školení ve Vietnamu a Kazachstánu. Obě tyto země plánují výstavbu vlastních jaderných elektráren.

Podnik Horizon dne 7. července rovněž uvedl, že je v „aktivních jednáních“ s řadou dalších firem, která se týkají další provozní podpory a poradenství, a to například ohledně školení jeho vlastní pracovní síly.

V lednu roku 2014 vstoupila britská verze reaktorového designu ABWR do procesu s názvem Generic Design Acceptance process. Společnost Horizon a britský regulátor sdělili, že i nadále trvají na svém cíli – aby byl tento certifikační proces dokončen do závěru roku 2017.

V rozhovoru s portálem World Nuclear News v minulém měsíci generální ředitel Hawthorne sdělil, že diskuze společnosti Horizon s vládou jsou „živé, časté a zúčastněné“ a že „existuje celá řada možností financování. Firma Horizon se bude zabývat všemi možnostmi s úmyslem nabídnout konkurenční projekt“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..