Firma Entergy jedná o potenciálním prodeji jaderné elektrárny James A Fitzpatrick společnosti Exelon, čímž otevírá možnost provozu této jednoblokové elektrárny nad rámec roku 2017. Společnost Exelon potvrdila, že hodlá investovat miliony dolarů s cílem udržet jaderné elektrárny ve státě New York v provozu, avšak pouze v případě, že bude schválen podpůrný program, který navrhlo ministerstvo veřejných služeb státu New York.

fitzp 460
JE Fitzpatrick

Jaderná elektrárna Fitzpatrick je jednou ze tří jaderných elektráren v severní části státu New York (zbylými dvěma jsou JE Nine Mile Point a JE Ginna – obě vlastněné společností Exelon), jejichž osud závisí na schválení navrhovaného podpůrného programu Clean Energy Standard (CES), který je často označován jako most mezi současnou a budoucí čistou energetikou. Společnost Entergy, která jadernou elektrárnu Fitzpatrick vlastní, v listopadu minulého roku oznámila, že elektrárna s jedním varným reaktorem bude z ekonomických důvodů předčasně vyřazena z provozu. Následně firma rozhodla, že elektrárna bude uzavřena k 27. lednu příštího roku, a to i přesto, že provozní licence reaktoru vyprší až v roce 2034.

Dříve v tomto roce komise State of New York Public Service Commission rozhodla, že portfolio navrhovaného programu CES musí obsahovat podpůrný mechanizmus, který zajistí zachování jaderných elektráren, jejichž provoz je ohrožen z ekonomických důvodů plynoucích z krátkodobé povahy deregulovaného trhu a z nízkých cen elektřiny z plynových a dotovaných větrných zdrojů. V minulém týdnu ministerstvo veřejných služeb vydalo svůj mechanizmus, který navrhuje lepší oceňování bezemisních zdrojů na základě několika různých atributů.

Společnost Entergy uvedla, že jednání s firmou Exelon jsou v souladu s jejími závazky na zvážení všech potenciálních možností, které by umožnily pokračování provozu jaderné elektrárny Fitzpatrick. „V souladu s naší firemní strategií odpoutat se od neregulovaných trhů směrem k trhům regulovaným, nyní se společností Exelon pracujeme na komerčních podmínkách prodeje, který z velké části závisí na konečné podobě a rychlosti zavedení programu Clean Energy Standard,“ uvedl Bill Mohl, prezident společnosti Entergy pro velkoobchodní komodity.

Jestliže diskuze se společností Exelon nepovedou k dohodě o prodeji a transferu vlastnictví elektrárny, pokročí společnost Entergy se současným plánem na ukončení provozu elektrárny a její likvidaci.

Připravena k investicím

Společnost Exelon uvedla, že podpůrný program CES, v případě že bude schválen, pomůže udržet současné jaderné bloky v provozu, čímž se umožní splnění plánů na 50% podíl bezemisních zdrojů v energetickém portfoliu státu New York do roku 2030.

„V případě schválení programu okamžitě zahájíme investice ve výši zhruba 200 milionů dolarů na pokračování provozu jaderných elektráren Nine Mile Point a Ginna. V případě, že program nakonec schválen nebude, budeme se muset vydat jiným směrem,“ řekl Joseph Dominguez, výkonný viceprezident společnosti Exelon pro vládní a regulační záležitosti.

Společnost zároveň potvrdila, že jedná se společností Entergy o odkoupení jaderné elektrárny Fitzpatrick, která podle analýzy komise New York Public Service Commission jen v minulém roce přinesla státu New York v ekonomických benefitech více než miliardu dolarů. „Navrhovaný podpůrný program CES nám v případě jeho schválení dá potřebnou jistotu investovat stovky milionů dolarů do jaderné elektrárny Fitzpatrick a v lednu příštího roku provést výměnu paliva a investiční akce nutné k pokračujícímu provozu,“ uvedl generální ředitel firmy Exelon Chris Crane.

Jakákoliv transakce mezi společností Exelon a Entergy ale bude podléhat dokončení všech komerčních dohod a schválení ze strany regulačního úřadu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..