Španělský jaderný regulační úřad schválil provoz druhé ze čtyř úložných komor úložiště pro odpad s velmi nízkou radioaktivitou v zařízení El Cabril, které se nachází v provincii Córdoba.

El Cabril cell 30 - 460 (Enresa)
Skladovací komora nového úložiště (zdroj: World Nuclear News)

V roce 2006 Generální ředitelství pro energetické politiky a doly autorizovalo španělskou společnost Enresa k vybudování doplňkového zařízení skládajícího se ze čtyř úložných komor, a to za účelem ukládání velmi nízko aktivních odpadů. Zařízení mělo být vybudováno v lokalitě El Cabril, kde funguje úložiště nízko a středně aktivních odpadů. Výstavba první úložné komory – známé jako Vault 29 – byla dokončena v roce 2007, první odpad se do ní uložil následující rok.

V roce 2013 předložila společnost Enresa žádost o stavební licenci pro druhou úložnou komoru s označením Vault 30. Španělský regulační úřad CSN žádost v roce 2014 schválil. Práce na této komoře začaly v roce 2015, přičemž dokončena byla počátkem letošního roku.

Na nedávném plenárním zasedání vydal regulační úřad CSN povolení k ukládání odpadů i do této komory.

Velmi nízko aktivní odpad, který bude do zařízení El Cabril ukládán, se obvykle skládá z kovového šrotu a sutě, které byly lehce kontaminovány radioaktivními izotopy. Většina těchto odpadů pochází z likvidace vyřazených jaderných elektráren. Díky nízké radioaktivitě se na tento odpad nevztahují tak přísné požadavky ohledně jeho nakládání.

Velmi nízko aktivní odpad je do úložiště v El Cabril dopravován ve velkých pytlích, sudech nebo kontejnerech a je přímo ukládán do k tomu určených prostor. V případě, že odpad před jeho uložením je potřeba nějak ošetřit, pošle se nejprve do zařízení k tomu určených.

Jakmile budou komory plně zaplněny, budou přikryty několika různými vrstvami a následně zahrnuty hlínou, která umožní plnou integraci do okolního životního prostředí. Zařízení je neustále pod dohledem, přičemž odpad se bude monitorovat po následujících 60 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..