Krajský soud v Hannoveru rozhodl o tom, že společnost EOn nemá nárok na částku 382 milionů euro jako náhradu, o kterou firma usilovala kvůli nucenému odstavení svých jaderných reaktorů v prvním bloku JE Isar a v blocích jaderné elektrárny Unterweser v roce 2011.

AES_140213
JE Isar (zdroj: en.trend.az)

Bezprostředně po havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v Japonsku, která se udála v březnu roku 2011, německá vláda nařídila tříměsíční odstávku nejstarších reaktorů v zemi. O několik měsíců později vláda změnila dočasné moratorium na trvalé odstavení těchto reaktorů.

V roce 2014, tři roky od moratoria, společnost EOn podala žalobu ohledně náhrady škod za ztrátu výroby elektrické energie, včetně úroků. Celkovou částku tvořila suma 153,8 milionů euro za spolkovou zemi Bavorsko a dalších 228,4 milionů euro za spolkovou zemi Dolní Sasko.

Martin Schulz, předseda soudního senátu Krajského soudu v Hannoveru, dne 4. července zamítl požadavek společnosti EOn a podotkl, že společnost nepodnikla okamžité právní kroky vůči moratoriu. V dubnu letošního roku vydal soud předběžné prohlášení o tom, že s největší pravděpodobností bude mít k celé záležitosti tento postoj.

Rozhodnutí soudu koresponduje s dubnovým rozhodnutím Krajského soudu v Bonnu, který vyloučil podobný nárok na náhradu škody společnosti EnBW za odstavení jejích jaderných bloků – prvního bloku JE Neckarwestheim a prvního bloku JE Phillipsburg – nacházejících se ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Tento soud rozhodl, že společnost, která rovněž podala svou žalobu v roce 2014, nepoužila okamžitě „všechny právní prostředky, jež měla k dispozici“, aby odvrátila následky nucené odstávky svých jaderných bloků.

Společnost EnBW se domáhala náhrady ve výši 261 milionů euro s odvoláním na rozhodnutí německého soudu v letech 2013 a 2014 ve prospěch konkurenčního podniku RWE, který podal žalobu ohledně náhrady škody ve výši 235 milionů euro kvůli nucenému uzavření jeho reaktoru v JE Biblis bezprostředně po moratoriu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..