Během posledních osmi měsíců americké energetické společnosti oznámily, že do roku 2019 bude předčasně odstaveno 6 jaderných bloků. A není to pouze trend poslední doby, jen za posledních pět let bylo v USA předčasně odstaveno 5 velkých energetických reaktorů. Poslední oznámení o předčasném odstavení reaktorů přišlo na počátku června od největšího jaderného producenta elektřiny v zemi – společnosti Exelon. Firma uvedla, že ve státě Illinois do roku 2018 odstaví tři reaktory ve dvou jaderných elektrárnách.

la-1466033103-snap-photo
JE Clinton je mezi těmi, které budou v roce 2017 předčasně uzavřeny (zdroj: latimes.com)

Dohromady šestice zmiňovaných reaktorů bezpečně vyráběla kolem 40 terawatthodin bezemisní elektřiny ročně. Množství elektřiny vyrobené v těchto reaktorech překoná výrobu všech fotovoltaických elektráren ve Spojených státech (v minulém roce americké sluneční elektrárny vyrobily zhruba 38,6 terawatthodin elektřiny). Přestože se solární instalace rapidně rozšiřují, nebude v USA v dohledné době dostatečná energetická kapacita v čistých zdrojích, která by mohla nahradit jaderné zdroje, kterým bezprostředně hrozí odstavení z ekonomických důvodů. Jestliže se chtějí Spojené státy vyhnout blackoutům, musejí co nejdříve svoji energetiku upravit.

Také větrné elektrárny nemohou zaplnit mezeru po odstavených jaderných blocích. Podle výpočtů provedených výzkumným institutem Breakthrough Institute potřebují větrné elektrárny o srovnatelném výkonu jako jaderné zdroje 500krát větší plochu. V případě nahrazení zmiňované šestice jaderných bloků větrnými zdroji by plocha, kterou by zabíraly 150 metrů vysoké větrné turbíny, dosahovala 3700 kilometrů čtverečních. To je větší území než Rhode Island. Takový záběr půdy by vyvolal velký odpor místního obyvatelstva a ekologických skupin.

Spojené státy v současné době produkují 20krát více čisté energie z jaderných zdrojů než ze slunečních elektráren a čtyřikrát více než z větrných zdrojů. Společně s vodními elektrárnami, které produkují více čisté elektřiny než sluneční a větrné elektrárny dohromady, je jaderná energetika nezbytnou součástí snah v boji proti změnám klimatu. A to je také důvod, proč stále větší množství klimatologů i ekologů obhajují jadernou energetiku.

V prosinci minulého roku čtyři přední klimatologové – James Hansen z Columbia University, Kerry Emanuel z MIT, Ken Caldeira z Carnegie Institution for Science a Tom Wigley z University of Adelaide v Austrálii – napsali do deníku The Guardian, že jaderná energetika bude znamenat rozdíl mezi splněním a nesplněním klíčových světových klimatických cílů. Dále pak dodali, že lidé, kteří tvrdí, že bychom měli zcela spoléhat na větrné a solární zdroje, stále přehlížejí přerušovanost dodávek elektřiny z těchto zdrojů a vytvářejí tak naprosto nereálné technické předpoklady.

I přes naprostou očividnost toho, že USA jadernou energetiku potřebují, jsou stále oznamovány další jaderné kapacity, které budou v dohledné době předčasně odpojeny. Jaderné elektrárny jsou totiž v současné době obětí nízkých cen zemního plynu, stárnoucí infrastruktury, nákladných postfukušimských regulací a těžce dotované solární a větrné energetiky. Mnoho jaderných elektráren tak musí se ztrátou prodávat elektřinu na energetické trhy, které jsou na patnáctiletých minimech. Například společnost Exelon tvrdí, že tři reaktory ve státě Illinois, které plánuje předčasně odstavit, vytvořily během posledních sedmi let ztráty ve výši 800 milionů dolarů. Kongres by tak měl co nejdříve podpořit jaderných sektor stejným způsobem, jak tomu je u solární a větrné energetiky.

Jednotlivé státy zatím bohužel neprovádějí potřebné kroky nutné k záchraně jaderné energetiky. Například ve státě Illinois se zákon, který by pomohl zabránit předčasnému odstavení reaktorů společnosti Exelon, ani nedostal k hlasování. Podobný nedostatek na státní úrovni vedl společnost Entergy k listopadovému oznámení, že odstaví jadernou elektrárnu Fitzpatrick o výkonu 838 MWe nacházející se nedaleko města Oswego County ve státě New York.

Kongres je jedinou entitou s dostatečným množstvím financí a vlivu, která by mohla udržet americké jaderné reaktory v provozu. Jestliže budou chtít USA splnit své klimatické cíle, politici a senátoři budou muset začít jednat.

Kongres by měl jadernou energetiku podpořit stejnou měrou, jakou podporuje solární a větrné elektrárny. V minulém roce dostala větrná energetika další pětileté prodloužení dotací, které v současné době poskytuje provozovatelům těchto zdrojů podporu ve výši 23 dolarů za každou vyrobenou megawatthodinu elektřiny. Kongres rovněž schválil několikaleté prodloužení investičního dotačního programu, které umožňuje investorům odepsat si až 30 % nákladů na nové sluneční zdroje z daní. V prosinci minulého roku komise Congressional Joint Committee on Taxation odhadla, že tato rozhodnutí budou daňové poplatníky stát do roku 2019 celkem 23,5 miliardy dolarů.

Ed Kee, výkonný ředitel konzultační skupiny Nuclear Economics Consulting Group, celou situaci shrnul takto: „Zachránění americké jaderné energetiky bude vyžadovat rozsáhle a trvalé financování. Pokud budeme chtít klimatické cíle skutečně splnit, nezbude nám nic jiného, než k tomu podstoupit všechny nezbytné kroky.“ Na konci března letošního roku americký ministr energetiky řekl pro deník New York Times v podstatě totéž: „Udržení flotily jaderných reaktorů v provozu je velmi důležité pro splnění našich krátkodobých a střednědobých energetických cílů v oblastech nízkých emisí energetického sektoru.“

Kongres poskytuje každoročně solárním a větrným elektrárnám miliardy dolarů v zájmu zachování klimatu. Měl by být ochoten udělat totéž i pro jadernou energetiku, která k ochraně klimatu ve velkém přispívá už dnes.

Zdroj: L.A. Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..