Na ruské jaderné elektrárně Rostov byl do provozu uveden nový simulátor vyvinutý univerzitou National Research Nuclear University. Povolení k provozu nového simulátoru vydala společnost Rosenergoatom, provozovatelská dceřiná společnost ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Rostov 3 PMT-3 simulator - 460 (MEPhI)
Simulátor třetího bloku JE Rostov (zdroj: World Nuclear News)

Dříve známa jako Moscow Engineering Physics Institute (MEPhI) byla univerzita v roce 2009 přejmenována a reformována na začlenění řady dalších vzdělávacích institucí. Hlavním zřizovatelem univerzity je státní agentura Federal Education Agency, na jejím financování se ale podílí také korporace Rosatom.

Dne 19. července letošního roku univerzita uvedla, že simulátor s označením PMT-3 byl vytvořený na fakultě automatizace a je zaměřen na výcvik personálu elektrárny se zaměřením na získávání znalostí, zkušeností a dovedností nezbytných k plnění každodenních povinností na nejvyšších standardech.

Simulátor zahrnuje plnohodnotnou imitaci blokové dozorny třetího bloku jaderné elektrárny Rostov a veškerou potřebnou výpočetní techniku, která modeluje jednotlivé situace, včetně komunikačních a audiovizuálních systémů. Kromě imitace blokové dozorny obsahuje simulátor také stanoviště pro instruktory, uvedla univerzita.

Software simulátoru modeluje v reálném čase všechny fyzikální procesy v technologiích jaderného bloku. Simulátor PMT-3 tak plně simuluje blokovou dozornu třetího bloku jaderné elektrárny Rostov včetně všech úkonů, které se na ni provádí. Kromě toho dokáže simulátor modelovat všechny fyzikální a technologické procesy v bloku, které by mohly nastat jak při běžném provozu, tak i v případě mimořádných situací, včetně selhání různých zařízení, projektových i nadprojektových nehod, oznámila univerzita.

Spuštění nového simulátoru umožní operátorům významně zvýšit bezpečnost a spolehlivost bloku. Díky simulátoru budou mít zaměstnanci elektrárny přístup ke kvalitnímu výcviku a možnost získání zkušeností s pokročilou technologií, podotkla univerzita.

Jaderná elektrárna Rostov se nachází na břehu nádrže Tsimljansk, zhruba 14 kilometrů od města Volgodonsk. Od počátku osmdesátých let minulého století se v elektrárně dříve známé jako JE Volgodonsk plánovala výstavba čtyř reaktorů VVER-1000. Výstavba prvních dvou bloků začala brzy po vydání plánů, avšak pokrok projektu zpomalil a bloky byly do provozu uvedeny až v březnu roku 2001, respektive v říjnu roku 2010.

Třetí blok jaderné elektrárny Rostov byl k síti připojen v prosinci roku 2014, tlaková nádoba reaktoru čtvrtého bloku elektrárny byla instalována o rok později. Podle plánů má čtvrtý blok JE Rostov do provozu vstoupit v příštím roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..