Rusko schválilo úvěr pro financování výstavby první bangladéšské jaderné elektrárny Rooppur, který poslouží k uhrazení asi 90 % investičních nákladů. Dva bloky s reaktory VVER-1200 o celkovém výkonu 2400 MWe mají být uvedeny do provozu v letech 2022 a 2023.

rooppur_vizualizace
Vizualizace JE Rooppur. (Zdroj: Rosatom)

„Nyní jsou pro výstavbu JE Rooppur připraveny jak finanční, tak právní podmínky. Podpis mezivládní smlouvy o vyčlenění finančních prostředků pro státní úvěr poskytnutý Ruskou federací nám, jakožto generálnímu dodavateli, otevírá cestu k zahájení prvních fází výstavby jaderné elektrárny,“ řekl Vladimir Savuškin, viceprezident skupiny Atomstrojexport, která se v rámci ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom zabývá exportem ruských jaderných technologií.

Mezivládní smlouvu mezi Ruskem a Bangladéšem podepsali zástupci ministerstev financí obou zemí: Sergej Storčak, náměstek ruského ministra financí, a Mohammad Mejbahuddin, náměstek ministra a vedoucí oddělení pro hospodářské vztahy bangladéšského ministerstva financí.

Podle podmínek mezivládní smlouvy o poskytnutí státního exportního úvěru Bangladéši na výstavbu jaderné elektrárny budou prostředky použity mezi lety 2017 a 2024. Splácení bude probíhat v délce 20 let půlročními rovnoměrnými splátkami. První splátka má být provedena 15. března 2027. Celková výše úvěru podle slov Mohammada Shafiul Alama, tajemníka bangladéšského kabinetu, činí 11,38 miliard dolarů (asi 280 miliard korun) a pokryje většinu z investičních nákladů, které dosahují hodnoty 12,65 miliard dolarů (zhruba 310 miliard korun).

Dva bloky JE Rooppur s reaktory VVER-1200 mají být uvedeny do provozu v letech 2022 a 2023. Rosatom získal generální smlouvu na výstavbu této elektrárny v prosinci 2015. Podepisování smluv s konkrétními dodavateli produktů a služeb bude probíhat v souladu s mezivládní dohodou o spolupráci při výstavbě JE Rooppur, kterou Rusko a Bangladéš podepsaly v roce 2011. Elektrárna bude postavena podle ruského projektu na břehu Gangy asi 160 kilometrů od hlavního města země Dháky.

Referenčním projektem pro JE Rooppur je ruská Novovoroněžská JE-II, která je nyní ve fázi energetického spouštění. Po dokončení všech zkoušek v rámci spouštění a jejím uvedením do provozu půjde o první provozovanou elektrárnu generace III+. Jejím provozovatelem je Rosenergoatom, provozovatel všech ruských jaderných elektráren a součást Rosatomu.

K dodavatelům pro tuto elektrárnu patří i české firmy, které od roku 2009 dodaly zboží v celkové hodnotě 1,3 miliardy korun. Jde o armaturky ARAKO, ARMATURY Group a MSA, které dodaly armatury za více jak 600 milionů korun. Dále výrobce čerpadel SIGMA GROUP dodal čerpací techniku za téměř půl miliardy korun a holýšovská KABELOVNA KABEX hermetické kabelové průchodky v hodnotě 300 milionů korun. Laboratorní vybavení za celkových 1,5 milionu korun dodaly společnosti Brněnská Drutěva, KAVALIERGLASS a Sklárny MORAVIA a firma PROMA dodala obráběcí stroje za 32 tisíc korun.

 

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..